Kategoria: Żywienie

Żywienie suk w okresie rozrodu

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Okres rozrodu składa się z etapu przygotowania do krycia, ciąży i laktacji.
  • Zapotrzebowanie suki na składniki odżywcze i energię wzrasta istotnie, począwszy od 5-6 tygodnia ciąży, kiedy następuje intensywny rozwój płodów.
  • W czasie laktacji zapotrzebowanie żywieniowe suki jest najwyższe, a pokarm musi zaspokoić wymagania bytowe i zagwarantować prawidłową produkcję mleka.
  • Okres rozrodu to jedyny etap życia psów, dla którego zostały ustalone minimalne niezbędne ilości węglowodanów w diecie.

Prawidłowe żywienie jest bardzo ważne na każdym etapie życia psa. Jednak istnieją takie okresy, które wymagają zwrócenia szczególnej uwagi na to, co znajdzie się w misce naszego pupila. Jednym z nich jest czas rozrodu. Rolą opiekuna jest zadbanie o to, by suczka była w optymalnej kondycji, a jej pokarm w pełni zaspokajał szczególne i zmieniające się zapotrzebowania żywieniowe. Jako okres rozrodu w przypadku samic rozumie się czas przygotowania do krycia, ciążę oraz laktację.

Czas przygotowań

Na etapie przygotowania do rozrodu zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest takie samo jak u dorosłych osobników. Dlatego też powinno się stosować pokarmy kompletne i zbilansowane, o odpowiedniej strawności, smakowitości, stałym składzie i oczywiście bezpieczne dla zdrowia psa. Jeśli nasz pupil nie jest w optymalnej kondycji, należy dopasować dietę w taki sposób, by stracił on zbędne kilogramy lub przytył. W takiej sytuacji warto poradzić się specjalisty, który dobierze najbardziej odpowiedni pokarm.

Ciąża

Ciąża u suk trwa średnio 63 dni. W ciągu pierwszych 3-4 tygodni potrzeby żywieniowe samicy nie zmieniają się i można żywić ją w ten sam sposób jak przed ciążą. Intensywny rozwój płodów następuje od około 6 tygodnia (czterdziestego dnia) ciąży, co powoduje, że zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze gwałtownie rośnie i staje się niemal dwukrotnie wyższe niż u dorosłych osobników poza okresem rozrodu. Zaleca się zwiększenie podaży energii już od piątego tygodnia ciąży, aby suczka miała szansę zgromadzić rezerwy na ostatnie kilka dni przed porodem, kiedy apetyt zazwyczaj spada lub całkiem zanika. Ze względu na to, że zapotrzebowanie samicy na kalorie znacznie rośnie, pokarm, który stosujemy powinien charakteryzować się wyższą koncentracją energii (min. 4 kcal/g suchej masy). W praktyce najlepiej jest zastosować właściwą karmę już od początku ciąży i odpowiednio ją dawkować zgodnie ze zmieniającym się zapotrzebowaniem suki.

Dla prawidłowego odżywienia suki ważna jest także wysoka strawność makroskładników – białka, tłuszczu i węglowodanów oraz kompletność i zbilansowanie diety. Aby nie obciążać przewodu pokarmowego ciężarnej suki, dzienną porcję pożywienia należy podzielić na kilka mniejszych posiłków (minimum trzy). W przypadku suk ras dużych i olbrzymich z dużą ilością płodów powinno się zastosować żywienie bez ograniczeń, co oznacza, że suka może mieć stały dostęp do pokarmu. Ciekawostką jest, że okres rozrodu jest jedynym, dla którego zostały ustalone minimalne wymagane ilości węglowodanów w diecie. Węglowodany są bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnej energii, stąd ich dodatek staje się niezbędny. Niedobór węglowodanów w diecie ciężarnej suki może być przyczyną wielu zaburzeń, takich jak: zwiększona częstotliwość ronień, niższa masa urodzeniowa szczeniąt i spadek ich przeżywalności. „Szczególnie ważne są 2–3 ostatnie tygodnie ciąży, kiedy hipoglikemia staje się istotnym zagrożeniem, zwłaszcza u suk niedożywionych” wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka. Bardzo ważne jest także, aby przyszła psia mama miała nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody.

Okres laktacji

Po porodzie następuje czas produkcji mleka (laktacji), który trwa około 5-8 tygodni. Na tym etapie potrzeby żywieniowe suki i jej apetyt są jeszcze większe niż w okresie ciąży. Pokarm musi zawierać większe ilości białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Szczególnie ważne są ilości i proporcje wapnia i fosforu. Niezbędna jest także obecność w diecie węglowodanów. Pożywienie powinno charakteryzować się wyższą kalorycznością (min. 4-5 kcal/g suchej masy) i strawnością (powyżej 80%). Dzienną dawkę pożywienia należy podzielić na kilka porcji, a u niektórych suk konieczne jest żywienie bez ograniczeń. Nie można zapominać także o stałym dostępie do wody. To, w jaki sposób sprawdzić, czy nasza czworonożna mama jest prawidłowo żywiona tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „ocena żywienia karmiącej suki polega na regularnym kontrolowaniu jej kondycji oraz ilości i jakości wytworzonego mleka, a także przyrostów masy ciała szczeniąt”.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie