Kategoria: Żywienie

Żywienie psów starszych

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Psy stają się seniorami w różnym wieku, w zależności od wielkości rasy.
  • U starszych psów spada aktywność fizyczna i tempo metabolizmu, dlatego ich zapotrzebowanie na energię staje się mniejsze.
  • Pokarm dla seniorów powinien charakteryzować się wyższą niż u psów dorosłych strawnością i smakowitością oraz musi być kompletny i zbilansowany.
  • U psów powyżej 14-15 roku życia może występować niedowaga, co wymusza zwiększenie ilości energii w diecie (np. przez zwiększenie ilości tłuszczu).

Kiedy nasz pupil staje się statecznym seniorem, ważne jest odpowiednie dopasowanie pokarmu do zmieniających się potrzeb psa. Proces starzenia rozpoczyna się już w momencie osiągnięcia dorosłości. W organizmie pojawiają się różnego rodzaju zmiany w, które ograniczają możliwość adaptacji do zmieniających się warunków – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. W układzie pokarmowym obniża się wydzielanie śliny i soku żołądkowego, zostaje spowolniona motoryka, dochodzi do upośledzenia wchłaniania. Spada również tempo metabolizmu. Nasz pies zazwyczaj staje się mniej aktywny i spędza więcej czasu wylegując się w wygodnym miejscu.

Kiedy nasz pies staje się seniorem?

W zależności od wielkości psa za seniora uznaje się go w różnym wieku. U ras miniaturowych i małych czas ten przypada w wieku około 9 lat, u średnich – 8 lat, dużych – 7 lat, a u olbrzymich już nawet w wieku 5-6 lat. Uważa się, że pies staje się stary, gdy przeżyje 75-80% przewidywanej długości życia. Dzięki rozwojowi medycyny weterynaryjnej i dobrym warunkom życia nasze czworonogi coraz częściej dożywają sędziwego wieku.

Żywienie seniora

Potrzeby żywieniowe seniorów zmieniają się wraz z upływem lat, dlatego też pokarm, który otrzymują, powinien być inny niż dla psów dorosłych. Należy zwrócić uwagę na skład diety, formę pokarmu, a także sposób żywienia. U starszych psów często dochodzi do upośledzenia węchu, dlatego ich pożywienie powinno być bardziej atrakcyjne. Spora część czworonogów cierpi w podeszłym wieku na różnego rodzaju choroby stomatologiczne, co także należy uwzględnić, wybierając dla nich pokarm (np. odpowiednia wielkość i kształt granul karmy suchej lub karmy mokre). Dodatkowo, aby nie przeciążać przewodu pokarmowego i nie pogarszać przyswajalności pokarmu, jego dzienną dawkę należy podzielić na kilka (2-3) podań o stałych porach. Nie wolno zapominać również o stałym dostępie do świeżej i czystej wody.

Energia

U starszych psów zazwyczaj dochodzi do wzrostu ilości tkanki tłuszczowej i spadku beztłuszczowej masy ciała. Aktywność fizyczna seniorów ulega zmniejszeniu, podobnie jak tempo metabolizmu, co sprzyja wystąpieniu nadwagi i otyłości. Z tego powodu zapotrzebowanie na energię jest u starszych czworonogów mniejsze niż u psów dorosłych. Bardzo ważne są także kompletność i zbilansowanie pokarmu tak, aby pupil otrzymywał wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Lekarz weterynarii Berenika Barszczewska zwraca również uwagę, że: „u psów powyżej 14 -15 roku życia może pojawiać się niedowaga. W takich sytuacjach niezbędna jest modyfikacja diety polegająca na zwiększeniu ilości tłuszczu w pokarmie. W ten sposób jedzenie staje się smaczniejsze, a zwierzę otrzymuje większą dawkę energii”.

Składniki odżywcze

Tak samo jak u psów dorosłych wszystkie składniki odżywcze powinny być zbilansowane z energią pokarmową i występować w ilościach zgodnych z normami żywieniowymi. Dieta seniora musi być kompletna i zbilansowana oraz charakteryzować się odpowiednią – wyższą niż dla psów
dorosłych –strawnością i smakowitością. Istotna jest także właściwa zawartość włókna pokarmowego (nieco poniżej 5% suchej masy), które wpływa normalizująco na perystaltykę jelit – zazwyczaj obniżoną u seniorów. Warto, aby dieta była też wzbogacona o substancje wspomagające funkcjonowanie stawów, takie jak glikozaminoglikany (np. siarczan chondroityny, glukozamina). Pokarm dla seniorów powinien zawierać również przeciwutleniacze (np. witamina E, karotenoidy, selen), które niszczą wolne rodniki mające swój znaczny udział w procesie starzenia.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie