Kategoria: Żywienie

Żywienie psów pracujących

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Do psów pracujących zalicza się: psy sportowe, policyjne, wojskowe, ratunkowe, pasterskie, a także psy przewodniki, psy towarzyszące itp.
  • Pokarm psów pracujących powinien być kompletny i zbilansowany, zaspokajający zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • W zależności od intensywności i czasu trwania wysiłku, zapotrzebowanie na energię i poszczególne składniki odżywcze u psów pracujących może znacznie się od siebie różnić.
  • U psów wykonujących intensywną lecz krótkotrwałą pracę główne „paliwo” stanowią węglowodany.
  • Im dłuższy czas trwania wysiłku, tym ważniejszym źródłem energii pokarmowej stają się tłuszcze.

Każdy pies potrzebuje kompletnego i zbilansowanego pokarmu dostarczającego wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Istnieją jednak określone etapy życia oraz pewne grupy psów, które wymagają od opiekuna szczególnego zwrócenia uwagi na odpowiednią dietę czworonogów. Tą grupą są między innymi psy pracujące – duża grupa zwierząt wykonująca różnego rodzaju zadania, które wiążą się ze zwiększoną aktywnością fizyczną. Do psów pracujących należą psy sportowe, policyjne, wojskowe, ratunkowe, pasterskie, psy przewodniki itp. Potrzeby żywieniowe psów pracujących są w większości przypadków zdecydowanie wyższe niż domowych pupili. Prawidłowy pokarm psów pracujących musi być indywidualnie dobrany do potrzeb zwierzęcia, które zmieniają się w zależności od częstości i intensywności wysiłku fizycznego. Również sposób karmienia (ilość, objętość i pory posiłków) powinien być dostosowany do planu treningowego lub „grafiku” psa.

Zapotrzebowanie energetyczne

Ilość kalorii, jaką należy dostarczyć psom pracującym, może być bardzo różna. Potrzeby energetyczne niektórych psów, np. greyhoundów biorących udział w wyścigach poza okresem zawodów praktycznie nie odbiegają od zapotrzebowania psów o zwykłej aktywności fizycznej. Z kolei psom zaprzęgowym, startującym w trwających wiele dni wyścigach w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, należy podawać pokarm dostarczający co najmniej kilka razy więcej energii niż domowym pupilom spędzającym większość dnia na kanapie. „Do wytworzenia energii niezbędnej do wykonania pracy nisko i średnio intensywnej wykorzystywane są mechanizmy tlenowe, a substratami stają się odpowiednio kwasy tłuszczowe lub węglowodany. Im dłuższy czas wysiłku, tym ważniejszym źródłem energii stają się tłuszcze, dlatego to właśnie one stanowią podstawę pokarmu psów zaprzęgowych podczas zawodów. U czworonogów wykonujących bardzo intensywną, lecz krótkotrwałą pracę (np. podczas zawodów sprinterskich) wykorzystywany jest mechanizm beztlenowy, a „paliwo” stanowią węglowodany, stąd konieczność ich obecności w diecie takich zwierząt” – tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka. Bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na zapotrzebowanie energetyczne psów pracujących są także stres i warunki środowiskowe, np. temperatura otoczenia. Ukształtowanie terenu i rodzaj podłoża, na którym pies pracuje, także mają kolosalne znaczenie dla wielkości jego zapotrzebowania energetycznego.

Składniki odżywcze w diecie psów pracujących

Zawartość makroskładników w diecie psów pracujących musi być zbilansowana z energią pokarmową. W zależności od intensywności pracy zwierzęcia proporcje makroskładników będą się różnić. U psów pracujących białko pokarmowe powinno charakteryzować się wysoką strawnością i wartością biologiczną. Dostarcza ono zazwyczaj między 18 a 25% koniecznej energii metabolicznej, w zależności od intensywności i czasu trwania wysiłku. Tłuszcze są bardzo ważnym składnikiem pożywienia psów pracujących, gdyż stanowią bogate źródło energii. Mają one szczególne znaczenie dla psów wykonujących pracę wytrzymałościową (np. psy zaprzęgowe). Z kolei u psów startujących w wyścigach na krótkich dystansach poza czasem zawodów zalecane ilości tłuszczów nie różnią się od tych w diecie domowego pupila. Należy pamiętać, że przy wzroście zawartości tłuszczu w pokarmie niezbędne jest zastosowanie odpowiednich ilości przeciwutleniaczy (np. witaminy C, E, selenu). Ważną grupą makroskładników w żywieniu psów pracujących są węglowodany. W pokarmie zwierząt wykonujących krótki, intensywny wysiłek stanowią one główne źródło energii uzyskiwanej na drodze procesów beztlenowych i tlenowych, dlatego też powinny znaleźć się w pokarmie w odpowiednich ilościach.

Żywienie psów pracujących stanowi nie lada wyzwanie dla ich opiekunów. Warto w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą z dziedziny żywienia psów, aby mieć pewność, że wszystkie potrzeby pokarmowe naszego czworonoga są codzienne zaspokajane. Na rynku są dostępne kompletne i zbilansowane karmy gotowe przeznaczone dla psów aktywnych, które z powodzeniem mogą być stosowane u psów pracujących w zależności od wykonywanego wysiłku.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie