Kategoria: Żywienie

Żywienie domowe psów a nadwaga i otyłość

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Otyłość jest groźną chorobą mogącą dodatkowo prowadzić do wystąpienia innych zaburzeń zdrowotnych.
  • Przyczyną nadwagi i otyłości jest nadmierny pobór energii, przekraczający zapotrzebowanie psa.
  • Według różnych statystyk nawet połowa populacji psów dotknięta jest nadwagą lub otyłością.
  • Częstą przyczyną nadwagi i otyłości jest stosowanie niezbilansowanego pokarmu domowego w niekontrolowanych ilościach oraz podawanie resztek ze stołu.
  • Optymalna dieta powinna być kompletna i zbilansowana, właściwie strawna, bezpieczna, stała pod względem składu i smaczna.

Problem nadwagi i otyłości u psów

Otyłość, czyli nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, jest poważną chorobą mogącą stać się przyczyną wielu innych zaburzeń, np. chorób kości i stawów, problemów hormonalnych, nieprawidłowości dotyczących rozrodu. Szczególnie niebezpieczne jest przekarmienie pupila w okresie wzrostu. Według różnych statystyk nadwaga i otyłość mogą dotyczyć nawet połowy populacji psów, a ich przyczyną jest nadmierna podaż energii w pokarmie, która przekracza zapotrzebowanie czworonoga. W ten sposób dochodzi do odkładania się ilości tkanki tłuszczowej. Do czynników predysponujących do wystąpienia otyłości należą: nieodpowiednia dieta, wiek (7-12 lat), płeć (samice), rasa (np. labrador retriever, beagle, jamnik), brak aktywności fizycznej, zabieg kastracji.

Główna przyczyna występowania nadwagi i otyłości u psów

Złe nawyki dietetyczne w żywieniu psów są najważniejszym powodem występowania u nich nadwagi
i otyłości. Pokarmy domowe podawane czworonogom stanowią częstą przyczynę nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. W wielu przypadkach opiekunowie nie obliczają precyzyjnie zapotrzebowania energetycznego swoich pupili, które zależy między innymi od wielkości rasy, wieku, aktywności fizycznej czy stanu fizjologicznego. Dodatkowo nie kontrolują zawartości energii w przygotowywanym pokarmie, który zazwyczaj jest bogaty w tłuszcze. Posiłki domowe dla czworonogów są często niezbilansowane pod względem zawartości energii i składników odżywczych, stąd też ilość kalorii w takim pokarmie nie jest dopasowana do potrzeb zwierzęcia. Innym problemem związanym z żywieniem domowym czworonogów jest brak dokładnego dawkowania posiłków. W wielu przypadkach psy jedzą tyle, ile chcą, a w ich miskach znajdują się zbyt duże ilości pokarmu. Poza tym zdarza się, że opiekunowie dzielą się z pupilami swoimi smakołykami, częstując je np. wędlinami, niedojedzonymi kotletami czy słodyczami. Takie pokarmy mogą być istną bombą kaloryczną i prowadzą do nadmiernego poboru energii przez czworonoga.

Zapobieganie nadwadze i otyłości u psów

Prawidłowa dieta, dopasowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia, jest podstawowym warunkiem utrzymania optymalnej masy ciała, czyli zapobiega nadwadze i otyłości. Jak radzi lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „warto w tej kwestii skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym, który pomoże ustalić zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze Twojego pupila i dobierze najodpowiedniejszy dla niego pokarm. Pamiętajmy, że dieta powinna być kompletna i zbilansowana, właściwie strawna, bezpieczna, stała pod względem składu i smaczna”. W przypadku stosowania żywienia domowego trudno jest spełnić wszystkie te warunki, które w karmach gotowych zostały zagwarantowane przez producentów. Żywiąc swojego psa pełnoporcjowymi karmami gotowymi, wystarczy nałożyć do miski odpowiednią ilość pysznego posiłku. To optymalny sposób, by uniknąć nadwagi i otyłości u psiaka!

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie