Kategoria: Zdrowie

Znaczenie żywienia dla zdrowia psa

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Żywienie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu psa.
  • Optymalny pokarm powinien być kompletny, zbilansowany, bezpieczny, odpowiednio strawny, smakowity i stały pod względem składu.
  • Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną wielu chorób.
  • Dietoterapia, czyli leczenie za pomocą odpowiednio dobranego pokarmu, pozwala zaspokoić potrzeby żywieniowe, odciąża chore narządy oraz wspomaga regenerację uszkodzonych tkanek.

Prawidłowe żywienie psa odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu jego zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu. Dobrze dobrana dieta powinna w odpowiednich ilościach i proporcjach dostarczać energię oraz wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Pozwala to (wraz z innymi czynnikami środowiskowymi) maksymalnie wykorzystać zapisane w genach możliwości organizmu. Optymalny pokarm – poza kompletnością i zbilansowaniem powinien być również bezpieczny, odpowiednio strawny, smakowity oraz stały pod względem składu. Właśnie dzięki spełnieniu tych warunków jest możliwe zachowanie zdrowia i zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób. Wszystkie opisane wyżej cechy optymalnego pokarmu mają pełnoporcjowe karmy gotowe zarówno suche jak i mokre.

Nieprawidłowy pokarm może być przyczyną różnego rodzaju problemów zdrowotnych. Zagrożeniem mogą być z pozoru niewinne nawyki, np. dawanie resztek z talerza, kiełbasy leżącej nieco dłużej w lodówce, niedojedzonej karkówki z grilla itp. Są to przykłady gwałtownych zmian diety, które należą do żywieniowych czynników ryzyka, takich jak: niezbilansowanie pokarmu, czyli nadmiar lub niedobór substancji odżywczych, zanieczyszczenia mikrobiologiczne lub chemiczne (obecność toksyn), nieświeży, nadpsuty pokarm, zbyt niska strawność czy nagłe zmiany składu. Wszystkie te czynniki mogą stać się przyczyną rozwoju wielu chorób. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „Konsekwencji nieprawidłowego żywienia jest bardzo wiele. Na przykład nadmierny pobór energii prowadzi do nadwagi i otyłości, która to sama będąc poważną chorobą, dodatkowo staje się przyczyną innych zaburzeń, np. cukrzycy typu 2, problemów z rozrodem, chorób stawów czy wątroby. Także brak równowagi mineralnej wynikający na przykład z podawania nadmiaru mięsa, zwłaszcza u rosnących psów, jest bardzo niebezpieczny i może prowadzić do poważnych chorób kości i stawów. Szczególnie istotna jest ilość i wzajemne proporcje wapnia i fosforu”.

Prawidłowo dobrany do potrzeb żywieniowych psa pokarm jest w stanie skorygować różnego rodzaju niedobory w organizmie, a u zwierząt chorych także wspomóc proces powrotu do zdrowia. Dieta o odpowiednio dopasowanym składzie i właściwościach może być wykorzystywana w terapii różnych chorób (tzw. dietoterapia), odciążając narządy i wspomagając regenerację uszkodzonych tkanek.

Mając pod opieką psa, trzeba pamiętać, że prawidłowe żywienie jest niezwykle istotne. Właściwie dobrany do potrzeb zwierzęcia pokarm pozwala naszemu pupilowi cieszyć się zdrowiem i wspaniałym samopoczuciem przez długie lata.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie