Kategoria: Żywienie

Zmiana pokarmu u psa – czy i jak to zrobić

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Pies powinien otrzymywać optymalny pokarm, czyli kompletny i zbilansowany, odpowiednio strawny, smakowity, bezpieczny i stały pod względem składu.
  • Jeżeli Twój pies jest prawidłowo żywiony i dobrze reaguje na pokarm (tzn. jest zdrowy, wesoły i pięknie wygląda), nie ma potrzeby zmiany diety.
  • Zmiana pokarmu jest konieczna, jeśli dotychczasowa dieta nie była właściwie dostosowana, zaszły nieprawidłowe reakcje na pokarm, zwierzę choruje lub szczenię dorosło.
  • Zmiana sposobu żywienia musi być przeprowadzona stopniowo, w ciągu co najmniej kilku dni.

Pojawienie się w domu nowego psa wymaga wybrania dla niego odpowiedniego sposobu żywienia. Często zastanawiamy się, czy podawać pokarm, który otrzymywał do tej pory, czy może wprowadzić całkiem nową dietę.

Pies powinien dostawać pokarm kompletny i zbilansowany, o właściwej smakowitości i odpowiedniej strawności. Potrzeby żywieniowe zależą m.in. od wieku, aktywności fizycznej i wielkości. Jeśli Twój pupil jest zdrowy, radosny, prawidłowe się wypróżnia i pięknie wygląda, nie musimy zmieniać jego diety. Pamiętaj, że nagłe zmiany składu diety mogą być przyczyną niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego (najczęściej w postaci biegunek).

Pokarm zmieniamy w ściśle określonych sytuacjach: jeśli dotychczasowa dieta była nieprawidłowa, wystąpiła niepożądana reakcja na pokarm, pies zachorował i trzeba wprowadzić dietę leczniczą, szczenię dorosło i ma inne potrzeby żywieniowe. W takich przypadkach należy wybrać pokarm odpowiednio dopasowany do potrzeb czworonoga. Przy wprowadzaniu nowego pokarmu do diety zawsze trzeba zastosować minimum kilkudniowy okres przejściowy. Jak radzi lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „początkowo przez 2-3 dni podaje się dotychczasowe pożywienie wraz z nowym w proporcji około 3:1. Przez kolejne 2-3 dni zwierzę powinno dostawać nowy i zmieniany pokarm pół na pół. W ciągu następnych 2-3 dni nowa dieta powinna stanowić większość (3:1), aż wreszcie płynnie dochodzi się do całkowitego zastąpienia dotychczasowego pokarmu nowym.” Taki sposób postępowania pozwoli uniknąć problemów pokarmowych, jest też najbezpieczniejszy i najzdrowszy dla Twojego pupila.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie