Kategoria: Żywienie

Zapotrzebowanie żywieniowe psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Prawidłowe żywienie jest niezbędne do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia psów.
  • Pokarm, który otrzymują psy, powinien być kompletny i zbilansowany, czyli dostarczający wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach.
  • Zapotrzebowanie żywieniowe mówi, ile poszczególnych niezbędnych substancji odżywczych musi znaleźć się w pokarmie.
  • Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest zależne od wielu czynników, jak np. wielkości rasy, wieku, stanu fizjologicznego, aktywności fizycznej.

Psy, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się, a następnie długo i zdrowo żyć, potrzebują właściwego żywienia. Optymalny pokarm powinien zaspokajać całe zapotrzebowanie żywieniowe naszych pupili, czyli dostarczać im niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach, zgodnie ze specyficznymi potrzebami względnych mięsożerców i cechami osobniczymi. O takim pożywieniu mówi się, że jest kompletne i zbilansowane.

Normy żywieniowe

Potrzeby żywieniowe psów są od wielu lat przedmiotem wielu badań, które zaowocowały między innymi utworzeniem norm żywieniowych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF). Normy te określają minimalne i maksymalne, jeśli takie istnieją, ilości niezbędnych składników odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie. Zapotrzebowanie żywieniowe mówi, ile poszczególnych substancji, których pies nie jest w stanie wyprodukować w organizmie w wystarczających ilościach, należy mu dostarczyć w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych. Należy zwrócić uwagę, że: „producenci pełnoporcjowych karm gotowych, tworząc receptury swoich produktów, nie kierują się minimalnym zapotrzebowaniem psów na dany składnik czyli tzw. minimum biologicznym umożliwiającym przeżycie, lecz najniższą zalecaną zawartością w pożywieniu, pozwalającą na zachowanie zdrowia i równowagi toczących się w organizmie procesów. Są to ilości zdecydowanie wyższe niż minimum biologiczne” – wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn, specjalizujący się w żywieniu psów i kotów.

Substancje odżywcze w pokarmie dla psa

Istnieje ponad 40 niezbędnych substancji odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie. Należą do nich białka, aminokwasy, tłuszcze, nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne (makro- i mikroelementy) oraz witaminy. Wszystkie te składniki powinny być dostarczone w diecie nie tylko w odpowiednich ilościach, ale także we właściwych proporcjach. Bardzo istotne jest także zbilansowanie zawartości substancji odżywczych z energią pokarmową. Należy pamiętać, że o kompletności pożywienia nie decyduje zawartość poszczególnych surowców (np. mięsa, kaszy lub warzyw), a ich skład pod względem ilości substancji odżywczych. Bez dokładnej analizy surowców przygotowanie kompletnego pożywienia jest w praktyce niemożliwe, dlatego, że pokarmy domowe przygotowywane „na oko” bardzo często są niekompletne pod względem odżywczym.

Określanie zapotrzebowania żywieniowego Twojego psa

Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest zależne od wielu czynników takich jak: wielkość rasy, wiek, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny, stan zdrowia, warunki środowiskowe (np. temperatura otoczenia). Wszystkie te elementy muszą być brane pod uwagę przy konstruowaniu dawki pokarmowej dla pupila. Jeśli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie, warto poradzić się specjalisty w dziedzinie żywienia psów np. lekarza weterynarii. Pamiętajmy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych i energii pokarmowej są szkodliwe dla zdrowia czworonoga.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie