Kategoria: Zdrowie

Zapobieganie otyłości u psa

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Otyłość jest chorobą, która dotyczy znacznej części populacji psów.
  • Przyczyną otyłości jest nadmierna podaż energii pokarmowej.
  • Do konsekwencji otyłości należą m.in. choroby układu krążenia i stawów, problemy z rozrodem, cukrzyca, spadek odporności, zła tolerancja wysokich temperatur.
  • Zapobieganie otyłości polega na stosowaniu kompletnej i zbilansowanej diety dopasowanej do potrzeb zwierzęcia, właściwej aktywności fizycznej i regularnych kontrolach masy ciała.
  • Leczenie otyłości musi się odbywać pod kontrolą specjalisty, np. lekarza weterynarii.

Otyłość to choroba dotycząca znacznego odsetka psów. Zarówno o nadwadze, jak i otyłości mówimy, gdy w organizmie nagromadza się nadmierna tkanka tłuszczowa . Do nadwagi dochodzi, gdy masa ciała psa jest o 15% wyższa od optymalnej. Z kolei z otyłością mamy do czynienia, gdy masa ciała zwierzęcia jest wyższa o 30%.

Jakie są przyczyny otyłości

Przyczyną nadwagi i otyłości jest przekarmienie, czyli podawanie pokarmów zawierających zbyt duże ilości energii w stosunku do potrzeb naszego psa. Otyłość sama w sobie jest chorobą, ale może być również przyczyną wielu negatywnych konsekwencji zdrowotnych np. cukrzycy typu 2 (głównie u kotów), problemów z układem kostno-stawowym, zaburzeń rozrodu, chorób wątroby. Szczególnie niebezpieczne jest przekarmienie w okresie wzrostu, ponieważ u szczeniąt wiąże się to ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia rozwojowych chorób ortopedycznych i urazów. Dodatkowo w tym okresie kształtuje się ilość komórek tłuszczowych, która w wieku dorosłym – nawet przy optymalnym żywieniu – nie ulegnie zmniejszeniu. Na rozwój otyłości szczególnie są narażone suki w średnim i starszym wieku (między 7 a 12 rokiem życia) po zabiegu sterylizacji. Mówi się również o predyspozycjach rasowych do otyłości (np. labrador retriever, cocker spaniel, beagle, basset). Jednak najważniejszą przyczyną nadmiernej masy ciała jest zbyt duża podaż energii pokarmowej w stosunku do potrzeb oraz brak aktywności fizycznej.

Ze względu na wiele powikłań związanych z otyłością bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, do której zalicza się optymalne żywienie, odpowiednio dobraną aktywność fizyczną oraz regularne kontrole kondycji zwierzęcia.

Jak i ile razy dziennie karmić psa

Wybrany pokarm powinien być kompletny, zbilansowany i indywidualnie dopasowany pod względem zawartości energii w zależności od potrzeb zwierzęcia. Warto pamiętać, żeby ilość tłuszczu w diecie nie była zbyt duża, ponieważ jest on bardzo bogatym źródłem energii. Istotnym elementem diety jest również właściwie dobrane włókno pokarmowe, które zwiększa uczucie sytości i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Ważna jest także ilość posiłków w ciągu dnia. Jeśli nasz pupil jest łakomczuchem, warto podawać 2-3 mniejsze posiłki zamiast jednego dużego. Często zapominamy o kaloriach w przekąskach podawanych w ciągu dnia. Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka radzi, żeby: „podając psu przysmaki, zwrócić uwagę na to, by nie dostarczały one więcej niż 10% dziennej porcji energii. W przeciwnym wypadku nadmierna ilość przekąsek, zawierających dodatkowe ilości kalorii, może prowadzić do nadwagi i otyłości”.

Aktywność fizyczna a otyłość

Zapewnienie odpowiedniej ilości i rodzaju ruchu stanowi nieodzowny element dbania o zdrowie naszego pupila. Pamiętajmy, że nie każdy pies może bezpiecznie biec przy rowerze czy chodzić na górskie spacery. Dla niektórych czworonogów może to być szkodliwe. Dlatego też warto poradzić się specjalisty, jaki typ i rodzaj aktywności fizycznej będzie odpowiedni dla Twojego psa i jak je „dawkować”.

Dbając o dobre zdrowie pupila, nie wolno zapominać o regularnych kontrolach kondycji i masy ciała. Można w tym celu ważyć psa raz w tygodniu oraz określać jego kondycję, oceniając ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej w organizmie. Takie badanie bez problemu możesz wykonać u lekarza weterynarii lub innego specjalisty zajmującego się żywieniem psów.

Jeżeli Twój pies cierpi z powodu nadwagi lub otyłości, jak najszybciej udaj się z nim do lekarza weterynarii. Pamiętaj, że nie jest to tylko kwestia wyglądu, lecz przede wszystkim poważna choroba zagrażająca życiu Twojego pupila. Często właściciele na własną rękę odchudzają psa, odejmując mu porcję codziennej diety. Ich pupil traci na wadze, ale może przez to cierpieć na niedobory pokarmowe. Dlatego leczenie otyłości zawsze musi odbywać się pod nadzorem specjalisty, który określi dokładnie dietę dla zwierzęcia i wyjaśni, jaki rodzaj aktywności fizycznej pomoże psu wrócić do dobrej kondycji.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie