Kategoria: Żywienie

Zachowania żywieniowe psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Poznanie zachowań żywieniowych psów pozwala na budowanie pozytywnej więzi między człowiekiem a zwierzęciem, a także pomaga w prawidłowym doborze pokarmu dla pupila.
  • Psy są gatunkiem o bardzo dużej różnorodności budowy i wielkości, co powoduje, że nie można stosować żadnych uogólnień, a wachlarz możliwych zachowań jest bardzo szeroki.
  • Pies podczas jedzenia może warczeć na potencjalnych intruzów. Jest to naturalne zachowanie, jednak warto wypracować wzajemne zaufanie między opiekunami a pupilem, co pozwala na uniknięcie ryzykownych sytuacji.
  • Dziko żyjące psowate rywalizują o pożywienie, dlatego większość psów ma zwyczaj szybkiego zjadania dostępnego pokarmu.
  • Optymalny sposób żywienia dorosłego psa polega na podawaniu 1-2 porcji pokarmu na dobę w zależności od wielkości rasy.
  • Dla większości psów decydujące w wyborze pokarmu są zapach, smak, wygląd i tekstura pożywienia. Dodatkowo zwierzęta kierują się doświadczeniem.

Poznanie naturalnych zachowań żywieniowych psów jest ważnym elementem budowania pozytywnej relacji opiekuna ze zwierzęciem. Pozwala na uniknięcie rozczarowań i wzajemnych frustracji oraz na dobór pokarmu, który spełni wszystkie potrzeby czworonoga. Mówiąc o zachowaniach żywieniowych, należy pamiętać, że w przypadku psów ze względu na niespotykaną u innych gatunków zwierząt różnorodność budowy i wielkości oraz potrzeb pokarmowych nie możemy stosować uogólnień. Wystarczy porównać chihuahuę lub yorkshire terriera z dogiem niemieckim.

Rywalizacja o pokarm

Psy – w świetle najnowszych badań – nie są bezpośrednimi potomkami wilków, lecz wspólnie z nimi wywodzą się od innych pierwotnych gatunków psowatych. Nie jest do końca jasne, jakie prawa rządziły stadem dziko żyjących psowatych i ile z tych zachowań zostało odziedziczonych przez psy. Co ciekawe, teorie dominacji i hierarchii opartej na agresji zostały obalone – warto o tym pamiętać, posądzając niesłusznie swojego pupila o chęć zdominowania opiekuna. Niezależnie od reguł rządzących stadem życie w grupie rodzi konkurencję, między innymi o pokarm. Z tego powodu możemy czasami zaobserwować u naszych pupili pewne zachowania, które są wynikiem tych pierwotnych instynktów. Z punktu widzenia behawiorystyki naturalnym, choć niepożądanym zjawiskiem jest to, że pies, który ma w misce jedzenie, może warczeć na potencjalnych intruzów, za których uważa zbliżających się ludzi czy inne zwierzęta. Można oczywiście nie przeszkadzać czworonogowi w posiłku, ale lepszym rozwiązaniem jest wypracowanie wzajemnego zaufania między pupilem a opiekunami. Dzięki temu pies nie będzie czuł się zagrożony, a my unikniemy potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Innym zachowaniem związanym z rywalizacją o pokarm jest szybkie zjadanie jak największych ilości pożywienia. To zjawisko występuje u wielu psów, ale może być nasilone w różnym stopniu, zarówno u poszczególnych ras, jak i konkretnych osobników. Zwierzęta, które wykazują tendencję do zjadania na zapas, nie powinny mieć swobodnego dostępu do pokarmu, gdyż są w ten sposób narażane na rozwój nadwagi i otyłości. Niektóre psy mają także silny instynkt poszukiwania pokarmu, czego efektem może być częstsze zjadanie śmieci mogące powodować różne choroby przewodu pokarmowego.

Częstość posiłków

Psy są z natury przystosowane do stosunkowo rzadkich, ale bardziej obfitych posiłków. Pośrednio wiąże się to z konkurencją w stadzie, a także faktem, że dzikie psowate w naturalnych warunkach polują z różną częstotliwością na większe zdobycze, czyli jedzą większe posiłki stosunkowo rzadko. Optymalnym sposobem żywienia psa jest podawanie jednego lub dwóch posiłków dziennie o stałych porach. Warto pamiętać, że psy ras dużych i olbrzymich powinno się karmić częściej – dwa, a nawet trzy razy dziennie – aby nie obciążać nadmiernie ich przewodów pokarmowych i nie zwiększać ryzyka wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka.

Optymalny profil metaboliczny

Dla większości psów decydujące w wyborze pokarmu są zapach, smak, wygląd i tekstura pożywienia. Szczególne znaczenie ma zmysł zapachu, dlatego czworonogi chętniej jedzą pożywienie o intensywnej woni. Zbadano także, w jaki sposób psy dokonują wyboru pokarmu pod względem zawartości makroskładników. Okazało się, że najczęściej i niezależnie od rasy zwierzęta decydowały się na takie pożywienie, które dostarczało średnio 30:63:7% energii odpowiednio z białka, tłuszczu i węglowodanów. Producenci karm pełnoporcjowych wykorzystują tę wiedzę, opracowując receptury tak, aby spełniały one założenia optymalnych profili metabolicznych. W ten sposób wszystkie potrzeby żywieniowe i preferencje psów zostają zaspokojone.

Zachowania związane z doświadczeniem

Ciekawy jest fakt, że psy decydując się na zjedzenie konkretnego pokarmu kierują się doświadczeniem. Jak wyjaśnia Łukasz Wacławski, trener psów i behawiorysta: „możemy rozróżnić kilka odrębnych zjawisk jak: efekt nowości, neofobię i awersję wywołaną pojedynczym doświadczeniem. Efekt nowości polega na zwiększonej preferencji nowej dla czworonoga karmy. Nie oznacza to jednak, że psy wymagają urozmaiconej diety. Wręcz przeciwnie – jedynie pokarm o stałym składzie gwarantuje komfort trawienny i zapobiega niepożądanym reakcjom ze strony przewodu pokarmowego. Przeciwieństwem efektu nowości jest neofobia, czyli odmowa przyjęcia pożywienia, którego zwierzę w przeszłości nie jadło. Neofobia stanowi pewnego rodzaju mechanizm obronny, chroniący przed potencjalnie szkodliwym jedzeniem. Z kolei zjawisko awersji wywołanej pojedynczym doświadczeniem polega na odrzuceniu pokarmu ze względu na negatywne doświadczenie w przeszłości np. zachorowanie po zjedzeniu konkretnego rodzaju pokarmu”.

Powyżej przedstawiliśmy zaledwie niewielką część niezwykle złożonego zagadnienia, jakim są zachowania żywieniowe psów. Właściwe jego zrozumienie, dostosowanie i umiejętne wykorzystywanie przynosi bardzo dobre efekty, czyniąc nasze życie z psami łatwiejszym, a ich życie zdrowszym i szczęśliwszym.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie