Kategoria: Żywienie

Woda w żywieniu psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Woda pełni w organizmie wiele ważnych funkcji: jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych, środowiskiem i składnikiem reakcji biochemicznych, odgrywa rolę termoregulacyjną, a także nadaje właściwy kształt
    i elastyczność tkankom.
  • Zapotrzebowanie na wodę ustala się na podstawie indywidualnych cech pupila, masy ciała, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, zdrowia lub choroby oraz temperatury otoczenia.
  • Odwodnienie, czyli nadmierna utrata wody z organizmu, jest niebezpieczne dla zdrowia
    i życia psa.
  • Pies powinien mieć zawsze stały i nieograniczony dostęp do świeżej i czystej wody.

Woda jest bardzo ważnym składnikiem organizmu psa. Stanowi ona aż 70-80% beztłuszczowej masy ciała. Woda pełni wiele istotnych dla życia funkcji, a jej utrata na poziomie 15-20% może prowadzić do śmierci. Woda jest rozpuszczalnikiem i środkiem transportu dla różnego rodzaju substancji chemicznych (substancji odżywczych, enzymów, produktów przemiany materii), środowiskiem i składnikiem reakcji biochemicznych, odgrywa rolę termoregulacyjną, a także nadaje właściwy kształt i elastyczność tkankom. Zapotrzebowanie czworonoga na wodę jest zależne od wielu czynników, takich jak: rasa, rodzaj zjadanego pokarmu, aktywność fizyczna, stan fizjologiczny lub choroba, temperatura otoczenia i stres.

Obieg wody w organizmie i jej zawartość w karmie dla psów

W organizmie woda podlega ciągłemu obiegowi. Jest dostarczana w postaci wypijanych płynów, w pokarmie oraz w niewielkiej części powstaje w trakcie reakcji zachodzących w tkankach. Utrata wody również następuje różnymi drogami: przez układ pokarmowy (kał, wymioty), układ wydalniczy (mocz), przez skórę (pot, choć w przypadku psów ma to małe znaczenie) i przez układ oddechowy (zianie). Ilość wody, którą pupil otrzymuje w pokarmie zależy od rodzaju pożywienia. Pełnoporcjowe suche karmy gotowe zawierają 8–10% wody, a mokre 70–80%. W pokarmach przygotowywanych w domu ilość wody jest zmienna, lecz średnio jest to około 70%.

Zapotrzebowanie na wodę u psów

U psów autoregulacja ilości wypijanej wody zazwyczaj funkcjonuje prawidłowo. Wyjątek mogą stanowić zwierzęta starsze lub chore, u których należy kontrolować pobór płynów. W sytuacji gdy zauważymy, że nasz pupil pije zbyt mało, można na przykład zwiększyć udział mokrych karm w jego codziennym żywieniu. Orientacyjne zapotrzebowanie na wodę ustala się w różny sposób. Jedną z metod jest przeliczenie zapotrzebowania energetycznego na wymaganą ilość płynów.

„Jeśli 10-kilogramowy pies wymaga dziennie spożycia pokarmu dostarczającego około 700 kcal, jego zapotrzebowanie na wodę wynosi około 700 ml. Należy przy tym pamiętać, że pewna ilość płynów znajduje się w pokarmie, więc zwierzę nie musi w rzeczywistości wypić tyle wody z miski” – tłumaczy lekarz weterynarii Berenika Barszczewska. Ogólnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na wodę wynosi 50–60 ml na kilogram masy ciała psa. Nie zapominajmy również o tym, że niezbędne ilości płynów, które powinny być pobrane przez czworonoga, zależą od indywidulanych cech zwierzęcia i czynników zewnętrznych, np. aktywności fizycznej czy temperatury otoczenia. Pupil powinien mieć stały i nieograniczony dostęp do czystej i świeżej wody. Jest to szczególnie ważne w gorące dni. Pamiętajmy, że odwodnienie, czyli nadmierna utrata wody z organizmu, zagraża zdrowiu i życiu zwierzęcia.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie