Kategoria: Nowy domownik

Skąd wziąć psa?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Decyzja o przyjęciu do domu psa powinna być podjęta odpowiedzialnie i uzgodniona z innymi domownikami.
  • Wybór czworonoga zależy od Twoich oczekiwań i możliwości oraz potrzeb danej rasy.
  • Kiedy zdecydujesz się na psa rasowego, zakupu dokonaj w hodowli zarejestrowanej w Związku Kynologicznym w Polsce.
  • Jeśli rasa psa nie ma dla Ciebie znaczenia, dobrym rozwiązaniem jest adopcja czworonoga ze schroniska lub innej organizacji zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom.

Decyzja o przyjęciu do domu psa jest bardzo poważna, ponieważ dotyczy wielu kolejnych lat. Dlatego też istotne jest, aby wszyscy domownicy byli tego samego zdania i zgadzali się na przybycie nowego czworonożnego członka rodziny. Kiedy już postanowicie zostać opiekunami zwierzęcia, musicie dowiedzieć się, skąd wziąć psa.

Pies, o jakim marzysz

Wiele zależy od Twoich oczekiwań i możliwości. Warto zastanowić się, jakich cech wyglądu i charakteru spodziewasz się po pupilu, a także, ile czasu oraz pieniędzy możesz przeznaczyć na jego opiekę. Musisz wiedzieć, że istnieją rasy mniej i bardziej wymagające. Niektóre psy potrzebują codziennych pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, inne dłuższych spacerów, a jeszcze inne uwielbiają pracować.

Pies rasowy

Jeżeli wraz z bliskimi zdecydowaliście się na psa konkretnej rasy, kolejnym krokiem powinno być znalezienie hodowli, w której można kupić szczenię. Ważne jest, aby wiedzieć, że pies rasowy to taki, który ma rodowód (lub metrykę) oraz spełnia cechy wyznaczone przez wzorzec rasy. Jak podkreśla lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „tylko hodowle zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce mają prawo do wydawania rodowodów uznanych przez FCI (Fédération Cynologique Internationale, Międzynarodową Federację Kynologiczną). Zatem gdy zależy nam na psie danej rasy, swoje kroki powinniśmy skierować do zarejestrowanej hodowli. Jeśli nie potrafimy jej odszukać, zawsze możemy zadzwonić do oddziału Związku Kynologicznego w swojej okolicy. Jego pracownicy z pewnością poinformują, gdzie można dokonać pewnego i odpowiedzialnego zakupu”. Pamiętaj, że czasem na wymarzonego szczeniaka będziesz musiał zaczekać kilka miesięcy. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż kupowanie psa z zarejestrowanych hodowli daje nam gwarancję, że zakupiony pupil wyrośnie na czworonoga właśnie tej rasy, którą wybraliśmy. Poza tym taki zakup pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, które mogą być przekazywane potomstwu. W hodowlach psów rasowych rozmnażanie zwierząt jest kontrolowane, a przyszli rodzice muszą przejść wiele badań, które dopuszczają ich do rozrodu lub czasem eliminują z niego. Dodatkowym atutem zakupów w zarejestrowanych hodowlach jest to, że przyczyniamy się do ograniczenia nadmiernej eksploatacji zwierząt i ich złego traktowania w tzw. pseudohodowlach.

Pies nierasowy

Jeżeli rasa psa nie ma dla Ciebie znaczenia, świetnym rozwiązaniem jest adopcja pupila ze schroniska lub innej organizacji zajmującej się pomocą bezdomnym zwierzętom. Dzięki Tobie pies zyska szczęśliwy i bezpieczny dom, a Ty wiernego i wdzięcznego przyjaciela. Kiedy zdecydujesz się właśnie na taki krok, dobrze jest poradzić się pracowników schroniska lub danej fundacji, którzy zazwyczaj świetnie znają swoich podopiecznych. Pozwoli to na optymalny wybór uwzględniający Twoje oczekiwania oraz potrzeby czworonoga.

Pamiętaj, aby nigdy nie kupować psa przez internet, na bazarach czy z innych niepewnych źródeł. Takie postępowanie nie sprzyja ograniczaniu bezdomności zwierząt, lecz może nasilać ten problem. Kupując psy z nielegalnych pseudohodowli często przyczyniamy się do złego traktowania i nadmiernej eksploatacji zwierząt. Dodatkowo nie możemy mieć pewności, czy zakupione szczenię wyrośnie na takiego psa, o jakim marzymy, ani nie wiemy, czy na pewno będzie zdrowe.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie