Kategoria: Opieka

Rola przysmaków w opiece nad psem

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Przekąski należą do karm uzupełniających i mogą być bezpiecznie podawane psom zgodnie z zaleconym na etykiecie dawkowaniem.
  • Przekąski dla psów są bezpieczne i zdrowe dla zwierząt.
  • Podawanie psich przysmaków sprzyja procesowi nauki oraz wzmacnia pozytywne relacje między człowiekiem i zwierzęciem.
  • Na rynku znajduje się duży wybór tzw. przekąsek funkcjonalnych, które wpływają pozytywnie na zdrowie psów (np. przysmaki stomatologiczne).

Każdy właściciel psa od czasu do czasu częstuje swojego pupila różnymi smakołykami. Powody mogą być różne: chęć sprawienia psu przyjemności lub, nagrodzenie za dobrze wykonaną komendę. W takich chwilach warto zastanowić się, jaki smakołyk wybrać, aby nie zaszkodzić zwierzęciu. Zdarza się, że opiekunowie wykorzystują pokarmy dla ludzi jako przysmaki dla swoich pupili, np. wędliny, słodycze czy resztki ze stołu. Nie jest to dobre rozwiązanie dla zdrowia psa. Należy pamiętać, że tego rodzaju produkty są najczęściej wysokokaloryczne, zawierają duże ilości tłuszczu, a przez to mogą być szkodliwe, powodując niepożądane reakcje ze strony przewodu pokarmowego, np. biegunki i wymioty, a nawet poważne choroby wątroby i trzustki. Opiekunowie zapominają też o tym, że niektóre „ludzkie smakołyki” są bardzo niebezpieczne dla psów – są dla nich toksyczne. Trzeba tu wymienić m.in. czekoladę, rodzynki, winogrona, cebulę, czosnek, szczypiorek czy orzechy makadamia. Tych produktów należy bezwzględnie unikać w diecie czworonoga. Zatem jakie przekąski można bezpiecznie stosować? Najlepiej sięgnąć w tym celu po przysmaki specjalnie opracowane dla psów.

Jak często dawać przysmaki naszemu psu

Na rynku znajduje się bardzo duży wybór przekąsek przeznaczonych dla psów. To tzw. karmy uzupełniające, opracowane tak, aby były bezpieczne i nie zaburzały równowagi składników pokarmowych w codziennej diecie psa. Jak tłumaczy lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „jeśli przekąski dostarczają nie więcej niż 10% dawki potrzebnej energii w ciągu dnia, możesz je podawać psu bez obaw. Jednak nadmiar przysmaków, które nie zostałyby wkalkulowane w dzienne zapotrzebowanie energetyczne, prowadzi do zwiększonego poboru energii, co może skutkować nadwagą i otyłością.” Dlatego należy pamiętać, aby podawać psu przekąski zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi na etykiecie produktu, dostosowując ilość przekąsek do potrzeb swojego psa. Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest bezpieczeństwo mikrobiologiczne. W sklepach zoologicznych możemy kupić świńskie uszy, ogony i inne przysmaki, które czasem są przechowywane bez opakowań i mogą być zanieczyszczone groźnymi bakteriami, grzybami lub ich toksynami. Takich produktów należy unikać.

Zalety stosowania przysmaków

Małe smakołyki odgrywają ogromną rolę zarówno w życiu opiekuna, jak i samego zwierzęcia. Podając je, jako nagrodę podczas treningu, znacznie ułatwiasz proces szkolenia swojemu psu, a także wzmacniasz jego pozytywne zachowania. Wspólne spędzanie czasu z pupilem, nauka, radosne zabawy, podczas których pies otrzymuje przysmaki – to wszystko sprzyja budowaniu silnej więzi pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Przekąski służą także wypracowaniu pozytywnych skojarzeń np. podawane w gabinecie weterynaryjnym, łagodzą stres związany z wizytą u lekarza. Oczywiście duże znaczenie ma również to, że możesz sprawić swojemu przyjacielowi przyjemność, podając mu coś, co uwielbia.

Czym są przekąski funkcjonalne

Do wyboru jest także wiele tzw. przekąsek funkcjonalnych, które są dla psa przysmakiem, a dodatkowo wpływają pozytywnie na jego zdrowie. Należą do nich np. przysmaki stomatologiczne, które wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Dzięki odpowiednio dobranym kształtom stymulującym żucie i wydzielanie śliny oraz zawartości substancji czynnych sprzyjają usuwaniu płytki nazębnej i bakterii.
Dlatego nie wahaj się nagradzać swojego pupila. Sięgnij po specjalne przysmaki przeznaczone dla psów. Są bezpieczne zdrowe, a stosowane zgodnie z zaleceniami producenta sprawią radość Twojemu psu.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie