Kategoria: Zdrowie

Rola dietoterapii w leczeniu chorych psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Dietoterapia to leczenie za pomocą diety odpowiednio dobranej do potrzeb chorego zwierzęcia.
  • Diety lecznicze mają tak zmodyfikowany skład, aby nadmiernie ich nie obciążać chorych tkanek i wspomagać ich regenerację.
  • Diety lecznicze powinno się zawsze stosować pod nadzorem specjalisty – lekarza weterynarii, który zaleci rodzaj karmy oraz sposób i okres jej podawania.

Prawidłowe żywienie jest bardzo ważnym elementem opieki nad psem, ponieważ znacząco wpływa na zdrowie i dobre samopoczucia. Dzięki odpowiednio dobranej do potrzeb zwierzęcia diecie możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób np. otyłości, chorób układu pokarmowego, układu ruchu. Optymalne żywienie naszego pupila polega na podawaniu mu pokarmu kompletnego i zbilansowanego, dostarczającego wszystkich niezbędnych składników odżywczych
w odpowiednich ilościach i proporcjach – zgodnie z normami żywieniowymi. Taki optymalny pokarm powinien charakteryzować się bezpieczeństwem, stałym składem, właściwą strawnością i smakowitością.

Wielu opiekunów nie jest świadomych, że nieprawidłowe żywienie może być przyczyną różnych zaburzeń i to nie tylko ze strony przewodu pokarmowego. Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników odżywczych są szkodliwe i na dłuższą metę mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zagrożeniem jest także nieświeży czy zanieczyszczony mikrobiologicznie pokarm, zawierający groźne bakterie lub grzyby, a także niebezpieczne toksyny.

Czym jest dietoterapia

Kiedy nasze zwierzę choruje, odpowiednio dobrany przez specjalistę pokarm może znacząco ułatwić mu powrót do zdrowia i stanowić swojego rodzaju leczenie. Jest to tzw. dietoterapia, czyli leczenie za pomocą diety. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „dietoterapia polega na modyfikacji ilości składników odżywczych, ich rodzaju, a także zawartości konkretnych surowców – źródeł substancji pokarmowych, tak by wpierać regenerację uszkodzonych tkanek i nie obciążać chorych narządów.” Dieta lecznicza powinna zawierać takie ilości niezbędnych składników odżywczych, aby zaspokajać minimalne zapotrzebowanie żywieniowe psa zgodne z normami żywieniowymi. Istnieją jednak wyjątki – np. diety wykorzystywane w leczeniu niewydolności nerek powinny zawierać stosunkowo niskie ilości białka i fosforu, co dla zdrowego psa może być szkodliwe. Dlatego trzeba pamiętać, że powinniśmy je podawać tylko wtedy, kiedy są ku temu bezwzględne wskazania medyczne. Innym przykładem są diety stosowane w chorobach dolnych dróg moczowych, w przypadku których wymagana jest specyficzna ilość minerałów i białka. Długotrwałe podawanie specjalistycznych diet może być także szkodliwe, dlatego zaleca się je tylko w okresie leczenia i powrotu do zdrowia. Należy pamiętać, że diety lecznicze nie zapobiegają wystąpieniu choroby.

W zależności od choroby dotykającej naszego pupila stosowane są różnego rodzaju pokarmy. Wygodnym wyborem jest podawanie gotowych karm leczniczych Możemy też przygotowywać posiłki w domu, ale jest to bardziej skomplikowane i pracochłonne, choć konieczne wtedy, kiedy chore zwierzę odmawia jedzenia karm gotowych. Pamiętajmy jednak, że zawsze gotową dietę leczniczą lub pokarm domowy dla chorego pupila powinniśmy podawać zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Na przykład u psa z niewydolnością nerek stosuje się karmy z ograniczoną zawartością białka, wysokiej jakości, minimalizując tym samym wytwarzanie toksycznych metabolitów. W takiej diecie konieczne jest również obniżenie ilości fosforu oraz dodatek odpowiednich witamin i substancji przeciwutleniających. Gdy nasz pupil boryka się z alergią pokarmową wykorzystuje się diety tzw. hipoalergiczne z białkiem hydrolizowanym, które nie wywołuje reakcji układu odpornościowego. Stosuje się też diety eliminacyjne zawierające pojedyncze, nowe dla zwierzęcia źródła białka i węglowodanów. Dostosowanie optymalnej diety leczniczej należy powierzyć lekarzowi weterynarii – ustali sposób i okres jej podawania. Dzięki temu umożliwimy szybszy powrót do zdrowia i jednocześnie nie zaszkodzimy naszemu pupilowi.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie