Kategoria: Żywienie

Rodzaje karm gotowych dla psa

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

KARMY MOKRE:

  • Najbardziej przypominają swoim składem naturalne zdobycze mięsożerców, dlatego psy chętnie je zjadają,
  • Ze względu na niższą gęstość kaloryczną polecane są dla zwierząt ze skłonnością do nadwagi i otyłości,
  • Zaspokajają dużą część zapotrzebowania na wodę, co ma szczególne znaczenie w przypadku psów wymagających większej ilości płynów w diecie.

KARMY SUCHE:

  • Dostarczają około 4 razy więcej energii w 1 g niż karmy mokre, dzięki czemu stanowią skoncentrowane źródło kompletnego pokarmu,
  • Wspomagają utrzymanie zdrowia jamy ustnej poprzez mechaniczne usuwanie osadu nazębnego,
  • Są wyjątkowo łatwe do podania, co ułatwia utrzymanie porządku i redukuje ilość pracy związanej z żywieniem psa do absolutnego minimum.

Właściciele psów, szukając odpowiedniej gotowej karmy dla swoich pupili, mogą być zdezorientowani różnorodnością nazw, składów i produktów. Etykiety karm dla psów zawierają jednak bardzo precyzyjną informację na temat składu i wartości odżywczych danej karmy. Co zatem oznaczają określenia na opakowaniach poszczególnych karm? Jak je należy rozumieć?

Jednym z podstawowych podziałów karm gotowych dla psów jest rozróżnienie na karmy pełnoporcjowe i uzupełniające – informacja o typie karmy znajduje się na etykietach poszczególnych produktów (najczęściej, niestety, napisana małym drukiem). Jak informuje lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn: „Karmy pełnoporcjowe różnią się od uzupełniających tym, że mogą stanowić wyłączny pokarm psa każdego dnia i przez całe jego życie lub okres życia, do którego są dostosowane, np. karmy dla szczeniąt, zaspokajając wszystkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia.” Natomiast karmy uzupełniające to takie, które dodatkowo dostarczają energii oraz składników odżywczych, a ponieważ nie są kompletne i zbilansowane, nie mogą być jedynym podawanym psu pożywieniem. Do tej grupy zaliczają się także funkcjonalne przekąski stomatologiczne – produkty o stosunkowo niskiej wartości kalorycznej, przeznaczone do higieny jamy ustnej zwierzęcia.

Pełnoporcjowe karmy gotowe zawierają wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia składniki (w tym białka, tłuszcze i witaminy). Jednocześnie są to produkty różnorodne pod względem smaku – zawierają rozmaite, lubiane przez psy, mięsa i produkty pochodzenia zwierzęcego (np. wołowinę lub drób). Do tego dochodzą wyselekcjonowane oleje, naturalny błonnik oraz warzywa. Wyselekcjonowane składniki są mieszane i dzięki zastosowaniu prostych zabiegów technologicznych, takich jak gotowanie na parze (karmy mokre) lub gotowanie pod ciśnieniem (karmy suche), powstają z nich smaczne i odżywcze karmy.

Dwa podstawowe rodzaje karm gotowych to karmy suche i mokre. Rzadziej spotykaną grupę stanowią tzw. karmy półwilgotne. Wybierając dla swojego pupila odpowiedni rodzaj pokarmu, każdy właściciel powinien wziąć pod uwagę wszystkie korzyści wynikające z karmienia czworonoga określonego typu pożywieniem. Trzeba także pamiętać, że obydwa rodzaje karm mogą być podawane osobno, ale także łączone, jeśli pies lubi je jeść.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie