Kategoria: Żywienie

Optymalne żywienie psa

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Psy należą do względnych mięsożerców, co znaczy, że potrafią efektywnie korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego.
  • Prawidłowe żywienie polega na podawaniu pokarmu dostarczającego wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które pies potrzebuje.
  • Zapotrzebowanie żywieniowe psów jest różne w zależności od rasy, wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego.
  • Prawidłowy pokarm powinien cechować się: bezpieczeństwem, kompletnością i zbilansowaniem, stałością składu, właściwą strawnością i smakowitością.

Psy należą do zwierząt względnie mięsożernych. Oznacza to, że mogą one efektywnie korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Potrzeby żywieniowe psów są odmienne od bezwzględnych mięsożerców (np. kotów), a także wszystkożerców (np. człowieka czy świni).

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię pokarmową

Optymalne żywienie psów polega na dostarczeniu im pożywienia będącego źródłem wszystkich niezbędnych dla tego gatunku zwierząt składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Innymi słowy pokarm powinien być jednocześnie kompletny i zbilansowany. Normy żywieniowe Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) określają ilości minimalne oraz maksymalne – jeśli takie istnieją – wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które muszą znaleźć się w pokarmie dla psów w zależności od wieku, aktywności fizycznej i stanu fizjologicznego. Wartości pomiędzy minimum a maksimum odpowiadają ilościom optymalnym, które pozwalają na zachowanie dobrego zdrowia i samopoczucia czworonoga. Są one zdecydowanie wyższe niż minimum biologiczne gwarantujące przeżycie. Warto pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar substancji pokarmowych jest niekorzystny dla zdrowia psa. Receptury pełnoporcjowych karm gotowych są oparte na wytycznych zawartych w normach żywieniowych, dzięki czemu nasz pupil otrzymuje w swojej misce wszystko to, czego potrzebuje.

Bezpieczeństwo

Podstawowym warunkiem optymalnego żywienia jest bezpieczeństwo. Oznacza to, że pokarm nie może zawierać niczego, co mogłoby zwierzęciu zaszkodzić, czyli: czynników biologicznych (bakterii, pasożytów, grzybów), substancji toksycznych oraz szkodliwych. Odpowiednio kontrolowany i precyzyjnie przestrzegany proces wytwarzania karm gotowych gwarantuje, że są one całkowicie bezpieczne dla naszych pupili.

Stały skład

Bardzo ważną cechą prawidłowego pokarmu dla psów jest stały skład pod względem proporcji makroskładników. Pozwala to na zachowanie komfortu trawiennego i zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek. Jak podkreśla lekarz weterynarii Berenika Barszczewska: „psy nie potrzebują urozmaicenia pokarmu. Wręcz przeciwnie – nagłe zmiany składu pożywienia są szkodliwe i mogą być przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego”.

Strawność i smakowitość

Prawidłowe żywienie psów musi charakteryzować się właściwą strawnością pokarmu, zapewniającą przyswojenie odpowiednich ilości składników odżywczych zawartych w pożywieniu. Zbyt niska strawność może być przyczyną niedożywienia. Z kolei odpowiednia smakowitość pokarmu gwarantuje zjedzenie go przez zwierzę, a tym samym umożliwia zaspokojenie potrzeb żywieniowych.

Pokarm „na miarę”

Warunkiem optymalnego żywienia jest dopasowanie pokarmu do indywidualnych potrzeb psa. Zapotrzebowanie na niezbędne składniki odżywcze i energię jest zależne od wielu czynników, takich jak: rasa, wiek, stan fizjologiczny i aktywność fizyczna. Dlatego też, kiedy chcemy dobrać odpowiedni pokarm dla swojego pupila, należy uwzględnić wszystkie te cechy.

Konsekwencje nieprawidłowego żywienia

Optymalne żywienie umożliwia maksymalne wykorzystanie możliwości organizmu zapisanych w genach. Pozwala na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia czworonoga. Z drugiej strony nieprawidłowy pokarm może być przyczyną wielu chorób. Należą do nich między innymi: otyłość, choroby układu ruchu, wątroby, trzustki, zaburzenia rozrodu i wiele innych.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie