Kategoria: Żywienie

Niepożądane zachowania żywieniowe psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Do niepożądanych zachowań żywieniowych psów należą m.in.: zjadanie niejadalnych przedmiotów, obrona pokarmu poprzez np. warczenie lub gryzienie, „żebranie” o pożywienie, niechęć do zjadania oferowanych pokarmów.
  • Niezwykle istotne jest zrozumienie, dlaczego nasz pupil źle się zachowuje. Tylko w ten sposób będzie możliwa poprawa zarówno zachowania psa, jak i relacji pies – opiekun.
  • Aby pies był zdrowy i szczęśliwy niezbędne jest zaspokojenie jego naturalnych potrzeb, do których należą: poczucie bezpieczeństwa, odpowiednia dawka ruchu, towarzystwo, właściwe żywienie i stymulacja umysłowa.
  • Brak zaspokojenia podstawowych potrzeb psa wywołuje frustrację zwierzęcia, która może się objawiać niepożądanymi zachowaniami, także tymi związanymi z żywieniem.

Wielu opiekunów psów zmaga się na co dzień z niepożądanymi zachowaniami swoich pupili. Należą do nich również problemy związane z żywieniem. Niektóre czworonogi mogą np. zjadać niejadalne przedmioty (kamienie, zabawki, patyki itd.), warczeć lub wręcz atakować człowieka albo inne zwierzęta podczas posiłku, „żebrać” o pokarm, czy też wykazywać niechęć do jedzenia. Bardzo istotne jest zrozumienie, dlaczego nasz pupil źle się zachowuje. Tylko dzięki temu będzie możliwa poprawa zarówno zachowania psa, jak i relacji pies – opiekun, która zazwyczaj w takich sytuacjach jest zaburzona. Przyjrzyjmy się zatem kilku często spotykanym problemom.

Psie potrzeby

Kiedy bierzemy psa pod opiekę, stajemy się za niego całkowicie odpowiedzialni. Dlatego też musimy się dowiedzieć, jakie podstawowe potrzeby ma nasz pupil. „Każdy pies potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, odpowiedniej dawki ruchu, towarzystwa, właściwego żywienia i stymulacji umysłowej” – tłumaczy Łukasz Wacławski, trener psów. Jeśli te potrzeby nie są zaspokajane, u zwierzęcia może pojawić się frustracja, która manifestuje się na wiele sposobów. Jednym z nich są właśnie niepożądane zachowania żywieniowe. Warto w takiej sytuacji poradzić się specjalisty – lekarza weterynarii lub behawiorysty.

Zjadanie niejadalnych przedmiotów

Kiedy Twój pupil wykazuje zaburzony apetyt w postaci zjadania niejadalnych przedmiotów, sprawa jest rzeczywiście poważna. Tego rodzaju problem może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet zagrażać życiu zwierzęcia. Jedzenie nieprzeznaczonych do spożycia przedmiotów jest także objawem niektórych chorób. Dlatego też, jeśli Twój pupil nagle zaczął się w ten sposób zachowywać, natychmiast skonsultuj się ze specjalistą.

Obrona zasobów

Psy odziedziczyły po swoich przodkach instynkt bronienia własnych zasobów, np. terytorium i pokarmu. Takie zjawisko jest naturalne, lecz zdecydowanie niepożądane w codziennym życiu z psem. Kiedy Twój pupil warczy, pokazuje zęby lub gryzie w czasie posiłku, oznacza to, że wzajemne zaufanie na linii człowiek – pies jest zachwiane. Warto poradzić się specjalisty, który zaproponuje odpowiednią metodę poprawienia relacji i uporania się z tą kłopotliwą, a czasem wręcz niebezpieczną sytuacją.

„Żebranie” o jedzenie

Wielu opiekunów psów żali się, że ich pupile nie pozwalają im w spokoju zjeść posiłku. Czworonogi prezentują przy tym całą gamę zachowań – od nieodstępowania człowieka na krok, poprzez wpatrywanie się, trącanie łapą, szczekanie, wycie, aż po agresję. Jedną z podstawowych zasad budowania prawidłowej relacji pies – człowiek jest zaspokojenie potrzeb czworonoga. Dodatkowo nie powinno się podawać pupilowi ludzkiego jedzenia „ze stołu”. Po pierwsze – dlatego, że może mu zaszkodzić, a po drugie – ponieważ pies uczy się, że kiedy „żebrze”, otrzymuje jedzenie. W ten sposób niepożądane zachowanie ulega utrwaleniu. Jeśli potrzeby Twojego psa są zaspokojone i nie jest on karmiony w niewłaściwy sposób, a mimo wszystko wciąż „żebrze” przy stole, skonsultuj się ze specjalistą.

Niechęć do jedzenia pokarmów

Psy w okresie szczenięcym, podobnie jak dzieci, uczą się nowych smaków. Jeśli są żywione w nieprawidłowy sposób, np. wyłącznie z ręki lub jedynie gotowanym mięsem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości nie będą chciały jeść samodzielnie innych pokarmów. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. warunkowaniem smaku. Pupile będą odmawiać zjedzenia nowych pokarmów np. karmy gotowej, jeśli nigdy wcześniej nie były nią żywione. Dzieje się tak, gdyż u psów występuje zjawisko „neofobii”, czyli niechęć do pożywienia, z którym wcześniej się nie spotkały. Nie oznacza to jednak, że pies potrzebuje urozmaiconej diety. Wręcz przeciwnie – jedynie stałe proporcje makroskładników umożliwiają komfort trawienny i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia biegunek.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie