Kategoria: Zdrowie

Niebezpieczeństwa dla zdrowia psów związane z kleszczami

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Kleszcze mogą być wektorami (przenosicielami) wielu groźnych dla psów chorób.
  • Do chorób odkleszczowych należą: babeszjoza (piroplazmoza), erlichioza, anaplazmoza
    i borelioza (choroba z Lyme).
  • Kleszcze mogą przenosić także niebezpieczne dla psów choroby wirusowe, takie jak: europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, choroba skokowa owiec (czasami dotykająca psy pasterskie) oraz zakażenia wirusem Zachodniego Nilu.
  • Kleszcze mogą występować praktycznie wszędzie – w lasach, na łąkach, w przydomowych ogródkach, miejskich parkach i na osiedlowych trawnikach.
  • Bardzo ważne jest zabezpieczanie psów przed kleszczami przez cały rok – zgodnie
    z zaleceniami lekarza weterynarii oraz regularne kontrole sierści i skóry pupila.
  • W razie wystąpienia u Twojego psa jakichkolwiek niepokojących objawów jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Gdzie występują kleszcze?

W naszym najbliższym otoczeniu żyje wiele gatunków kleszczy. Można je spotkać nie tylko w lasach czy na łąkach, ale także na osiedlowych trawnikach, w pobliskim parku i przydomowym ogródku. Kleszcze są wektorami (przenosicielami) wielu chorób groźnych dla psów. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie naszych pupili przed tymi pasożytami przez cały rok oraz regularna kontrola skóry i sierści zwierzęcia – zwłaszcza po spacerach.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Różne gatunki kleszczy mogą przenosić odmienne czynniki chorobotwórcze. Do chorób odkleszczowych należą: babeszjoza (piroplazmoza) powodowana przez pierwotniaka Babesia canis, erlichioza, której przyczyną jest bakteria Ehrlichia canis, anaplazmoza wywoływana przez bakterie Anaplasma i borelioza (choroba z Lyme), gdzie czynnikiem zakaźnym są krętki Borrelia. Kleszcze mogą być też wektorem występujących w Europie chorób wirusowych. Należą do nich: europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, choroba skokowa owiec (czasami dotykająca psy pasterskie) oraz zakażenia wirusem Zachodniego Nilu. W przypadku ostatniej choroby wektorem są zazwyczaj komary, jednak wirusa izolowano także od kleszczy.

Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa i wymagają intensywnego leczenia. Charakteryzują się one różnymi objawami klinicznymi, dlatego zawsze, kiedy z Twoim psem dzieje się coś niepokojącego, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

W jaki sposób chronić naszego psa przed kleszczami?

Obecnie kleszcze są niebezpieczne dla naszego psa właściwie przez cały rok i niezależnie od miejsca zamieszkania, dlatego niezbędna jest regularna profilaktyka. Istnieje wiele metod zabezpieczających psy przed tymi groźnymi pasożytami. Można stosować obroże, spreje, środki typu spot-on (aplikowanie na skórę) lub tabletki doustne. W razie potrzeby warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który pomoże dobrać najlepszy środek dla Twojego pupila. Bardzo ważne jest także przestrzeganie zaleceń producenta, dotyczących ewentualnego zakazu kąpieli po zastosowaniu preparatu i częstotliwości powtarzania zabiegu czy wymiany obroży. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Karol Chmieliński: „żaden środek nie chroni psa w 100% przed wczepieniem się pasożyta. Z tego względu niezwykle istotne jest kontrolowanie skóry i sierści pupila i w razie obecności kleszcza jak najszybsze jego usunięcie, gdyż przeniesienie choroby powodowanej przez bakterie i pierwotniaki zazwyczaj wymaga co najmniej 16-48 godzin od momentu wgryzienia kleszcza. Jednak w przypadku chorób wirusowych do zakażenia może dojść już w wyniku samego ugryzienia przez pasożyta”.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie