Kategoria: Żywienie

Konsekwencje nieprawidłowego żywienia psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Prawidłowa dieta psa powinna być: kompletna, zbilansowana, bezpieczna, stała pod względem składu, odpowiednio strawna i smakowita.
  • Nieprawidłowe żywienie może być przyczyną bardzo wielu problemów zdrowotnych, np. chorób przewodu pokarmowego, zaburzeń rozrodu i kłopotów z układem ruchu.
  • Szkodzić może zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych.
  • Niektóre produkty żywieniowe są dla psów niebezpieczne i mogą stać się przyczyną poważnych zatruć.
  • Pies nie potrzebuje urozmaiconego pożywienia, a nagłe zmiany pokarmu sprzyjają wystąpieniu biegunki.
  • U niektórych psów mogą występować alergie lub nietolerancje pokarmowe, wynikające z indywidualnych cech zwierzęcia. Pokarm nie jest bezpośrednią przyczyną tych zaburzeń, ale u psów, u których one występują, dieta musi być odpowiednio zmodyfikowana.

Prawidłowe żywienie jest bardzo ważnym elementem opieki nad psem i ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia i utrzymania dobrego samopoczucia. Optymalna dieta czworonoga musi zaspokajać jego wszystkie potrzeby żywieniowe, zależne od wielu czynników: rasy, wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego lub chorób. Pokarm powinien być także bezpieczny, czyli nie może zawierać żadnych składników zagrażających zdrowiu pupila. Dodatkowo istotne znaczenie mają odpowiednia strawność, smakowitość i stałość składu pożywienia. Nieprawidłowe żywienie, czyli stosowanie diety źle zbilansowanej, zawierającej niepożądane substancje, zanieczyszczenia biologiczne (bakterie, wirusy, pasożyty) lub gwałtowne zmienianie pokarmu – to potencjalne przyczyny wielu schorzeń, nie tylko chorób przewodu pokarmowego.

Nadmiary i niedobory w diecie psa

Biorąc pod uwagę zawartość substancji odżywczych w pokarmie, należy podkreślić, że zarówno ich nadmiar, jak i niedobór są szkodliwe i mogą prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń – otyłości, chorób ortopedycznych, chorób przewodu pokarmowego i nerek oraz problemów z rozrodem itd. Na przykład nadmiar energii dostarczanej w pożywieniu jest główną przyczyną nadwagi i otyłości, która niesie za sobą wiele poważnych i niebezpiecznych konsekwencji dla zdrowia. Z kolei niedobór energii staje się przyczyną niedożywienia i prowadzi do pogorszenia kondycji ciała. Ponadto nadmiar tłuszczu w diecie lub np. zjadanie śmieci i resztek ze stołu są czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zapalenia trzustki – choroby zagrażającej życiu psa. Nieprawidłowa zawartość wapnia w diecie (nadmiar lub niedobór) i zachowanie jego proporcji w stosunku do fosforu sprzyjają występowaniu różnego rodzaju chorób kości i stawów. Chorób powodowanych przez nieprawidłową zawartość składników odżywczych i energii jest wiele, dlatego należy zwrócić uwagę, by stosowany pokarm dla psa był kompletny i zbilansowany.

Substancje i produkty szkodliwe dla zdrowia psa

Inną kwestią jest obecność w pokarmie bakterii, grzybów lub ich toksyn, a także toksyn chemicznych, które mogą być przyczyną zatruć – czasem o bardzo ciężkim przebiegu. Należy również pamiętać, że część pokarmów, zjadanych na co dzień przez ludzi, dla psa może być bardzo niebezpieczna. Są to między innymi czosnek, cebula, rodzynki, winogrona, czekolada czy orzechy makadamia. Tych produktów należy bezwzględnie unikać w diecie czworonogów.

Szkodliwość nagłych zmian składu pokarmu dla psa

Innym powszechnie występującym błędem dietetycznym są nagłe zmiany składu pokarmu (urozmaicenie diety) mogące prowadzić do zaburzeń ze strony układu pokarmowego w postaci biegunek. „Z tego względu istotną cechą prawidłowej diety naszego pupila powinna być stała proporcja zawartości makroskładników, gdyż jedynie ta cecha umożliwia utrzymanie komfortu trawiennego czworonoga” – podkreśla lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn. W sytuacji, gdy zmiana pożywienia jest niezbędna, powinno się to odbywać stopniowo w ciągu kolejnych kilku dni.

Alergie i nietolerancje pokarmowe

U nieznacznego odsetka psów występuje alergia pokarmowa – najczęściej na konkretne białka. Ważne jest, aby zaznaczyć, że pokarm nie jest przyczyną alergii. Każde pożywienie zawierające składnik, na który zwierzę jest uczulone, będzie wyzwalało objawy kliniczne alergii. Powodem tych symptomów jest jednak indywidualna nadwrażliwość zwierzęcia na dany składnik, a nie sam pokarm. Innym przykładem niepożądanych reakcji na pokarm są nietolerancje, do których należy np. nietolerancja laktozy, występująca u części dorosłych psów. Podawanie tym zwierzętom produktów zawierających laktozę, będzie powodem wystąpienia biegunki, dlatego też przetwory mleczne nie powinny stanowić elementu ich diety.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie