Kategoria: Zdrowie

Kleszcz u psa – co robić?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Profilaktyka chorób odkleszczowych polega na stosowaniu preparatów odstraszających i pasożytobójczych.
  • Kleszcze żerują od wiosny do jesieni, w okresie zimowym nie giną, ale pozostają w stanie hibernacji.
  • Kleszczy wczepionych w skórę nigdy nie wolno niczym smarować, ponieważ nie „wychodzą” one same, a nawet zwiększa to ryzyko przeniesienia choroby odkleszczowej.
  • Kleszcza nie należy wyrywać czy też wyciągać z ciała psa, ale wykręcać zdecydowanym, ale delikatnym ruchem.
  • Jeśli w skórze psa pozostanie jakaś część kleszcza, należy się natychmiast udać do lekarza weterynarii.
  • Po usunięciu kleszcza czworonoga trzeba uważnie obserwować, aby nie przegapić objawów żadnej choroby odkleszczowej.

Kleszcze to malutkie pajęczaki – pasożyty, które żywią się krwią zwierząt i ludzi. Występują najliczniej na łąkach i w lasach, a ich ukąszenie jest niebezpieczne, ponieważ przenoszą kilka poważnych chorób. Dla psów groźne są przede wszystkim babeszjoza i borelioza.

Kleszcze mogą przetrwać bardzo długo bez pożywienia. Uczepione spodniej części liści traw, drzew i krzewów czekają wiele tygodni, a czasem nawet miesięcy na swoją ofiarę. Kiedy już zaatakują, trudno je zauważyć w gęstym psim futrze, ponieważ mają zaledwie kilka milimetrów. Warto więc podczas codziennego szczotkowania sierści sprawdzać, czy czasem w skórę czworonoga nie jest wczepiony niepożądany gość. Z drugiej strony malutkiego kleszcza trudno znaleźć, a kiedy już ugryzie może być za późno, by zapobiec chorobie. Wtedy pozostaje tylko leczenie. Kluczem do skutecznego zapobiegania chorobom odkleszczowym jest regularne stosowanie właściwych kropli aplikowanych na skórę, tabletek doustnych lub założenie specjalnej obroży przeciwkleszczowej. Najlepszy sposób doradzi lekarz weterynarii.

Najczęstszym objawem chorób przenoszonych przez kleszcze jest wysoka gorączka. Występuje zarówno przy babeszjozie, jak i boreliozie. Pies jest wtedy apatyczny, nie ma apetytu, czasem może wymiotować. Inne objawy pojawiają się później. W przypadku babeszjozy będzie to ciemne zabarwienie moczu i zażółcenie błon śluzowych (żółtaczka). Jeśli Twój ulubieniec ma problemy z bieganiem, a nawet chodzeniem, jego stawy są opuchnięte, ma także powiększone węzły chłonne i nawracającą gorączkę, może być chory na boreliozę.

Co zrobić, gdy widzimy kleszcza na skórze naszego psa? Musimy go jak najszybciej usunąć. Kleszcze mają specjalny aparat gębowy, którym przyczepiają się do skóry, tak żeby skutecznie pobierać swój pokarm – krew. Dlatego nie wolno kleszcza wyrywać. Trzeba go wykręcić za pomocą pęsety (w dowolną stronę). Uchwyć pewnie ciało pasożyta, tuż przy skórze i delikatnie kręcąc wyciągnij. Pamiętaj, aby niczym nie smarować zaatakowanego miejsca przed usunięciem pajęczaka. Nie tylko nie pomoże to w zabiegu, ale wręcz może go utrudnić, a pozostawienie części kleszcza w skórze może być przyczyną nieprzyjemnych powikłań. Kiedy już uporasz się z pasożytem, zdezynfekuj miejsce ukąszenia. Stale obserwuj swojego ulubieńca, żeby w porę zauważyć objawy ewentualnych chorób.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie