Kategoria: Żywienie

Karmy gotowe – codzienna porcja zdrowia dla psa

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Karmy gotowe dzieli się na pełnoporcjowe i uzupełniające.
  • Karmy pełnoporcjowe mogą stanowić jedyne źródło składników odżywczych dla zwierząt, dla których są przeznaczone.
  • Karmy uzupełniające (np. przysmaki) zawierają dodatkowe ilości substancji pokarmowych
    i energii.
  • Karmy gotowe to wygodny sposób zdrowego i kompletnego żywienia czworonoga.

Prawidłowe żywienie psa

Prawidłowe żywienie psa jest bardzo ważnym elementem dbania o jego zdrowie. Wielu opiekunów zastanawia się, w jaki sposób karmić swojego pupila, by był zdrowy i czuł się świetnie. Istnieje wiele możliwych rozwiązań, które najłatwiej pogrupować ze względu na sposób przygotowania pokarmu.  Wyłaniają się wtedy dwa podstawowe typy żywienia. Pierwszy jest oparty na podawaniu karm gotowych, a drugi – pożywienia przygotowywanego w domu.

Rozwiązaniem, które jest zdrowe dla czworonoga i wygodne dla opiekuna są karmy gotowe– pełnoporcjowe i uzupełniające. Receptury karm pełnoporcjowych są opracowane tak, aby pożywienie zaspokajało wszystkie potrzeby żywieniowe zwierząt, dla których jest przeznaczone. Oznacza to, że karma taka dostarcza niezbędnych składników odżywczych i energii w odpowiednich ilościach i proporcjach, czyli jest kompletna i zbilansowana. Co więcej, może być podawana zwierzęciu każdego dnia, jako wyłączne źródło substancji odżywczych i nie wymaga suplementacji. Jak radzi lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka: „u zdrowych psów, które otrzymują gotowe karmy pełnoporcjowe, nie powinno się stosować dodatkowych preparatów witaminowo-mineralnych, gdyż mogą one zaburzać proporcje tych składników w diecie”.

Karmy pełnoporcjowe

Pełnoporcjowe karmy gotowe poza kompletnością i zbilansowaniem mają również inne zalety. Są bezpieczne dla zdrowia czworonogów, czyli nie zawierają niczego, co mogłoby zaszkodzić zwierzętom (np. bakterii, pasożytów czy toksyn), charakteryzują się właściwą strawnością, są smakowite, a także stałe pod względem składu. Ta ostatnia cecha jest wyjątkowo ważna, gdyż nagłe zmiany składu pokarmu (tzw. urozmaicanie) mogą być częstą przyczyną biegunek u psów.

Karmy uzupełniające

Na rynku dostępne są także karmy uzupełniające, które mogą dostarczyć dodatkowych ilości substancji odżywczych i energii albo innych czynników pozytywnie wpływających na zdrowie zwierzęcia. Przykładem takiego pokarmu są przysmaki dla psów oraz dodatki żywieniowe. Smaczne przekąski są doceniane zarówno przez czworonogi, jak i troskliwych opiekunów. Zwierzęciu sprawiają przyjemność, a właściciel wykorzystuje  je jako nagrody w procesie szkolenia. Dodatkowo smakołyki sprzyjają budowaniu pozytywnej więzi pomiędzy psem a człowiekiem. Jednak, jak podkreśla lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, „karmy uzupełniające należy stosować w taki sposób, aby nie dostarczały więcej niż 10% energii potrzebnej psu w ciągu dnia. Nadmierna ilość smakołyków może prowadzić do nadwagi oraz otyłości”. Istnieje także grupa tzw. przekąsek funkcjonalnych o potwierdzonych badaniami właściwościach prozdrowotnych. Zaliczają się do nich skutecznie działające przysmaki stomatologiczne, które pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej.

Prawidłowe żywienie psów wpływa na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Natomiast nieprawidłowa dieta może być przyczyną wielu chorób. Dlatego warto rozważyć stosowanie pełnoporcjowych karm gotowych, które dostarczają pupilowi wszystko, czego potrzebuje, a właścicielowi zapewniają oszczędność czasu i wygodę.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie