Kategoria: Żywienie

Karma uzupełniająca – czy warto podawać ją psu?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

 • Karma gotowa opisana jedynie jako „mięsna” nie jest karmą pełnoporcjową i nie może być traktowana jako kompletny i zbilansowany pokarm dla psa lub kota.
 • Pokarm, który jest bardzo smaczny, niekoniecznie jest pokarmem kompletnym, a co za tym idzie – zdrowym. Wybieranie jedzenia jedynie na podstawie tego, co smakuje psu czy kotu może prowadzić do zaburzeń związanych z nadmiarem lub niedoborem substancji odżywczych, a w konsekwencji poważnych chorób.
 • Jednym z poważniejszych problemów psów są choroby przyzębia. Przekąski stomatologiczne pomagają ograniczyć nawet do 80% przyrastanie płytki nazębnej.
 • Karmienie i zapewnianie przysmaków skutecznie wspiera budowanie więzi pomiędzy właścicielem a psem.
 • Prawidłowe żywienie to dostarczanie optymalnych ilości składników odżywczych. Podawanie większych niż zalecane minimum ilości jest potrzebne jedynie w określonych przypadkach, takich jak: choroba, starszy wiek, zwiększony wysiłek itp.
 • Karma pełnoporcjowa zawiera odpowiednie ilości niezbędnych substancji odżywczych, w tym:

  • białka, które odgrywają istotną rolę w procesach budulcowych, odpornościowych, regulacyjnych, transportowych i trawiennych,
  • tłuszcze, które są nie tylko podstawowym źródłem energii, ale także pełnią funkcje regulacyjne, metaboliczne i stanowią rozpuszczalnik dla witamin A, D, E i K,
  • witaminy i minerały, odgrywające ważne role regulacyjne, metaboliczne oraz budulcowe.

Każdy świadomy właściciel psa rozumie doskonale, dlaczego powinien zapewnić swojemu pupilowi pełnowartościowy i bezpieczny pokarm zawierający wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach. Kiedy opiekun czworonoga widzi na etykiecie produktu informację karma pełnoporcjowa wie, że jest ona kompletna i zbilansowana. A co się kryje pod nazwą karma uzupełniająca?

Karma uzupełniająca, w odróżnieniu od pełnoporcjowej, nie jest kompletna i zbilansowana, a co za tym idzie, nie może stanowić wyłącznego źródła składników odżywczych i jedynego pożywienia, które zapewniamy swoim pupilom. Z uwagi na swój skład jest wystarczająca do zaspokojenia codziennych potrzeb zwierzęcia jedynie w połączeniu z innymi karmami. Dlaczego zatem jest ważna w psiej diecie?

Karmy uzupełniające to duża grupa produktów zwiększających ilość energii lub konkretnych składników odżywczych (np. kwasów omega 3 lub wapnia), a także produkty mające określone działanie, np. przekąski stomatologiczne. W zależności od tego, co smakuje Twojemu ulubieńcowi najbardziej, możesz wybrać dla niego soczyste paszteciki, smakowite gryzaki, mięsne paski lub apetyczne kruche ciastka. Do higieny zębów wybierz niskokaloryczne uwielbiane przez psy gryzaki stomatologiczne.

Zdaniem ekspertów psie przysmaki sprawdzają się doskonale podczas szkolenia i nagradzania pupila, a dodatkowo sprzyjają budowaniu pozytywnej więzi pomiędzy opiekunem a zwierzęciem. Z kolei przekąski stomatologiczne, jak mówi lek. wet. Małgorzata Głowacka, „dzięki swojej konsystencji i właściwościom ścierającym płytkę bakteryjną oraz zawartości substancji aktywnych, wpływają korzystnie na dziąsła i zęby psów, chroniąc przed narastaniem kamienia nazębnego”.

Ważne jest, aby podawać karmy uzupełniające w ilościach zalecanych przez producenta, podanych na etykiecie danego produktu, tak aby zapewnić zwierzęciu zarówno wszystkie niezbędne substancje odżywcze, jak i odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne, nie doprowadzając do przekarmienia lub innych problemów. Dietetycy podkreślają, że karmy uzupełniające powinny dostarczać maksymalnie 10 % energii w ciągu dnia – tylko wtedy równowaga pomiędzy dostarczanymi organizmowi składnikami zostanie zachowana.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie