Kategoria: Opieka

Jaką budę wybrać dla psa?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Nie każdy pies może mieszkać w budzie.
  • Na wyściółkę w budzie szczególnie polecana jest słoma, gdyż nie pochłania wilgoci.
  • Podczas zimy dobrze jest ochronić wejście do budy np. pociętym kawałkiem wykładziny.
  • Każda buda musi być regularnie sprzątana i poddawana zabiegom mającym na celu zabezpieczenie przed pchłami.

Czy każdy pies może mieszkać w budzie? Zdecydowanie nie, dlatego należy wziąć to pod uwagę, podejmując decyzję o umiejscowieniu psiego legowiska. Dokładnie rozważmy, czy nasz nowy przyjaciel powinien przebywać w domu, na dworze, czy też może w domowym przedsionku, jeśli takowy posiadamy. I zastanówmy się nad tym dobrze zanim kupimy czworonoga, bo może się okazać, że rasa, którą preferujemy, nie nadaje się do dłuższego przebywania na zewnątrz, szczególnie podczas mroźnej zimy lub gorącego lata.

Wszystko zależy od rodzaju psiego futra. Na przykład psy o krótkiej, gładkiej sierści, bez odpowiednio wykształconego podszerstka absolutnie nie nadają się do mieszkania w budzie. Jednak nawet tym zwierzętom, które wydają się świetnie czuć na dworze, powinno się, podczas mroźnej zimy, umożliwić ogrzanie w ciepłym pomieszczeniu.

Jeśli decyzja o tym, że pies zamieszka w budzie już zapadła, musimy wybrać odpowiednią, taką, która zapewni zwierzęciu ciepło i będzie chronić je zarówno przed wiatrem, śniegiem, deszczem, jak i upałem. Buda musi mieć przede wszystkim właściwy rozmiar. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka, „nie może być za mała, ponieważ ważne jest, by pies mógł swobodnie w niej stanąć i komfortowo ułożyć się na boku. Nie może być też zbyt duża, bo psu będzie zimno – pamiętajmy, że zwierzę będzie musiało ogrzać powietrze własnym ciałem”.

Każda buda musi być również szczelna i ocieplona. Warto zadbać, by miała chroniący przed wiatrem i śniegiem przedsionek. Jeśli zdecydujemy się na budę z otwieranym dachem, będzie nam łatwiej utrzymać w środku niezbędną czystość i porządek. Podłoże budy powinniśmy wyścielić słomą, która nie pochłania wilgoci, lub specjalnym materacem przeznaczonym do używania na zewnątrz. Koce czy stare ubrania szybko namakają i zamiast ogrzewać, chłodzą ciało czworonoga. Należy ich unikać.

Gdy wybierzemy już odpowiednią budę, trzeba się zastanowić nad jej usytuowaniem. Powinna stać na niewielkim podwyższeniu (około 20 cm), tak by podłoga nie była w bezpośrednim kontakcie
z ziemią. Należy wybrać miejsce spokojne i zaciszne, ale jednocześnie tak położone, aby pies mógł swobodnie obserwować otoczenie. Inne konieczne warunki to możliwość schronienia się w cieniu, dostęp do czystej wody i zdrowego pożywienia oraz właściwe traktowanie (niezależnie od tego, czy zwierzę mieszka w budzie czy w domu). Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka podkreśla, że „każdy pies, aby czuł się dobrze, potrzebuje ruchu i pozytywnego kontaktu z człowiekiem.” Pamiętaj, że jeśli nie będziesz spędzał ze swoim pupilem wystarczająco dużo czasu, będzie za Tobą tęsknił.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie