Kategoria: Nowy domownik

Jaką rasę psa wybrać?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Decyzja o przyjęciu do domu psa powinna być uzgodniona z pozostałymi domownikami i oparta na porównaniu własnych oczekiwań oraz możliwości z potrzebami i wymaganiami czworonoga.
  • Uzyskaj jak najwięcej informacji o charakterze i wyglądzie poszczególnych ras psów, aby znaleźć zwierzę najlepiej pasujące do Twojej rodziny.
  • Weź pod uwagę wymagania konkretnej rasy (np. aktywność fizyczna, pielęgnacja) i zastanów się, czy będziesz w stanie im sprostać.
  • Zastanów się, jaka rasa będzie czuła się najlepiej w Twoim domu, biorąc pod uwagę Twój tryb życia i warunki mieszkaniowe.
  • Zwróć uwagę na pozostałych domowników (np. dzieci, inne zwierzęta) i wybierz rasę, która bez problemu zaakceptuje ich obecność.

Jeśli wraz z domownikami podjęliście decyzję o przyjęciu psa, nadszedł czas na wybór rasy. Ważne jest, aby dobrze zastanowić się, czego oczekujesz od czworonoga i jakie są Twoje możliwości. Przeanalizuj, ile czasu i pieniędzy jesteś w stanie poświęcić zwierzęciu oraz przeczytaj, jakie istotne sprawy należy wziąć pod uwagę, wybierając rasę psa.

Wygląd i charakter rasy

Na początek warto dowiedzieć się czegoś na temat cech wyglądu i charakteru poszczególnych ras. Takie informacje możesz znaleźć we wzorcach ras oraz w podręcznikach na temat psów rasowych. „Trzeba pamiętać, że każda rasa przejawia pewne charakterystyczne cechy, lecz mogą być one w różnym stopniu wyrażone u poszczególnych osobników. Na charakter i zachowanie zwierzęcia duży wpływ ma także środowisko, w którym będzie się wychowywało. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o prawidłowej opiece nad czworonogiem, tak aby zapewnić mu zdrowy i bezpieczny rozwój fizyczny i emocjonalny” – przypomina lekarz weterynarii Paula Dziubińska-Bartylak.

Potrzeby i wymagania rasy

Podejmując decyzję o zakupie psa, należy wziąć pod uwagę potrzeby danej rasy. Dowiedz się, jakie są wymagania co do pielęgnacji i aktywności fizycznej zwierzęcia. Część ras (np. psy długowłose lub krótkoczaszkowe) potrzebuje codziennych zabiegów, takich jak czesanie czy mycie okolic oczu i nosa. Niektóre zwierzęta wymagają regularnych kąpieli i strzyżenia. Dowiedz się także, jakiej dawki codziennego ruchu i zabawy będzie oczekiwał pies danej rasy. Psy pasterskie (np. Border Collie, polski owczarek nizinny, owczarek australijski, owczarek belgijski) są przystosowane do pracy i potrzebują stałego zajęcia. Jeśli zapotrzebowanie na ruch nie zostanie zaspokojone, np. w formie zabawy czy nauki, zwierzę będzie sfrustrowane i może przejawiać różnego rodzaju niepożądane zachowania. Dlatego też postaraj się dobrze dopasować wymagania swojego przyszłego pupila do własnych możliwości.

Tryb życia i warunki mieszkaniowe

Warto uwzględnić swój tryb życia i zastanowić się, która rasa najlepiej będzie z nim współgrać. Przemyśl, ile czasu spędzasz poza domem oraz jak często i na jak długi spacer możesz sobie pozwolić. To pomoże Ci podjąć decyzję, gdyż niektóre rasy, potrzebujące większej ilości spacerów i zabawy, nie będą szczęśliwe, spędzając samotnie długie godziny. Dodatkowo weź pod uwagę warunki mieszkaniowe. Jeśli dysponujesz dużym domem z ogrodem lub sporym mieszkaniem, gdzie pies mógłby się bawić i stróżować możesz wybierać spośród psów wielu ras. Jeżeli jednak Twoje mieszkanie jest niewielkie, lepszym wyborem będzie mniejszy pupil. Pamiętaj też, że każdy pies, niezależnie od rozmiarów, potrzebuje codziennej dawki ruchu, zabawy i pozytywnego kontaktu z opiekunem.

Inni domownicy

To, z kim dzielisz swój dom ma bardzo duży wpływ na wybór rasy psa. Jeżeli masz dzieci, postaraj się znaleźć rasę o dużej cierpliwości i łagodnym charakterze, która dobrze toleruje maluchy. Jeśli w Twoim domu mieszkają inne zwierzęta, dowiedz się, jakie rasy będą żyły z nimi w zgodzie. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala na uniknięcie wielu niepotrzebnych stresów – zarówno zwierząt jak i opiekunów.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie