Kategoria: Żywienie

Jak żywić psa, który mieszka w budzie

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Nie każdy pies może mieszkać w budzie – rasy o krótkiej sierści i słabo rozwiniętym podszerstku powinny mieszkać w domu.
  • Pupile mieszkające w budzie, tak samo jak wszystkie inne psy, wymagają pokarmów kompletnych i zbilansowanych.
  • Zapotrzebowanie na energię psa podwórkowego zależy w dużej mierze od jego aktywności fizycznej oraz temperatury otoczenia.
  • W przypadku silnych mrozów warto zapewnić psu ciepły posiłek (np. podgrzaną do temperatury ciała mokrą karmę) oraz koniecznie niezamarzniętą wodę, a także należy umożliwić mu ogrzanie się w pomieszczeniu.
  • Podczas upałów niezbędne jest umożliwienie psu schronienia się w cieniu oraz zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody.

Większość psów zdecydowanie lepiej czuje się w domu. Niektóre rasy o krótkiej sierści i słabo rozwiniętym podszerstku lub bezwłose wręcz nie nadają się do budy. Z kolei inne psy pomimo fizycznego przystosowania do mieszkania na dworze będą chciały mieszkać z człowiekiem ze względów socjalnych i psychologicznych. Dla nich stały kontakt z człowiekiem jest niezbędny, by ich życie było szczęśliwe. Jeśli jednak Twój pies mieszka w budzie i jest z takiego życia zadowolony, ważne jest stworzenie mu przyjaznej przestrzeni, zapewnienie odpowiedniej opieki i właściwego pożywienia.

Po pierwsze kompletność i zbilansowanie

Każdy pies – również ten mieszkający w budzie – potrzebuje pokarmu kompletnego i zbilansowanego, który zaspokoi jego wszystkie potrzeby żywieniowe. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze różni się u poszczególnych osobników w zależności od rasy, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego i warunków środowiskowych. Pies mieszkający w budzie musi otrzymywać pożywienie będące źródłem odpowiedniej ilości energii i substancji pokarmowych zgodnie z jego potrzebami. „Kalorie, które zostaną dostarczone z pokarmem, są wykorzystywane do utrzymania metabolizmu spoczynkowego i stałej temperatury ciała oraz do trawienia, wchłaniania i aktywności ruchowej” – wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka.  Określenie aktywności fizycznej zwierzęcia jest kluczowe do ustalenia zapotrzebowania na energię. Należy pamiętać, że energia pokarmowa jest niezwykle ważna dla umożliwienia prawidłowego funkcjonowania organizmu, a wszystkie składniki odżywcze powinny być z nią zbilansowane. Wiele zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi Twój pupil – czy jest to pies stróżujący, który całymi dniami „patroluje” rozległy teren, czy może większość czasu spędza na drzemce. Im wyższa aktywność fizyczna czworonoga, tym wyższe zapotrzebowanie na energię. Warto w tej kwestii zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie żywienia psów, gdyż zarówno niedobór, jak i nadmiar kalorii w diecie jest szkodliwy.

Wpływ temperatury otoczenia

Czworonogi, które mieszkają w budzie, są zdecydowanie bardziej narażone na wpływ warunków środowiska – niskich i wysokich temperatur, wiatru, śniegu i deszczu. Do zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu psy muszą utrzymać stałą temperaturę ciała. W przypadku wysokich temperatur wiąże się to z oddawaniem ciepła (przede wszystkim przez zianie), a przy niskich temperaturach z jego wytwarzaniem. Obie sytuacje wymagają dodatkowych nakładów energii, które muszą być uwzględnione w diecie. Zimą, kiedy na dworze panują silne mrozy, warto zapewnić psu ciepły posiłek – na przykład podgrzaną do temperatury ciała mokrą karmę. Należy też zadbać, by pupil miał dostęp do niezamarzniętej wody oraz umożliwić zwierzęciu ogrzanie się w ciepłym pomieszczeniu. W przypadku upałów najważniejszą kwestią jest stały dostęp do czystej, świeżej wody oraz możliwość schronienia się w cieniu.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie