Kategoria: Zdrowie

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Kleszcze są wyposażone w specjalny narząd, który pozwala na wyczuwanie zapachu, ciepła i wilgoci.
  • Kleszcze unikają nasłonecznienia i wykazują zwiększoną aktywność w godzinach porannych oraz między godziną 15 a 24.
  • Kleszcze są zagrożeniem zarówno dla psów żyjących na wsi, jak i tych, które bytują w miastach.
  • Psy należy zabezpieczać przeciwko kleszczom regularnie i przez cały rok, postępując zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, gdyż pasożyty te stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia czworonogów.

Kleszcze to maleńkie pajęczaki, które stanowią poważne, choć często bagatelizowane, zagrożenie dla zdrowia psa, ponieważ przenoszą groźne w skutkach choroby, takie jak babeszjoza, borelioza czy anaplazmoza. W Polsce żyje ponad 20 gatunków kleszczy, ale na szczęście tylko część z nich roznosi wyżej wymienione choroby.

Kleszcze bytują najczęściej na łąkach i skrajach lasu, a konkretnie na źdźbłach traw lub od spodu liści i tam czekają na swoją ofiarę. Nie oznacza to jednak, że psy żyjące na co dzień w miastach są bezpieczne. Kleszcze mogą występować także na trawnikach, w parkach i ogrodach, a to oznacza, że każdy właściciel czworonożnego przyjaciela powinien pomyśleć o zabezpieczeniu pupila przed atakami tego zagrażającego życiu pasożyta.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zabezpieczających psy przed kleszczami. Lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn podkreśla jednak, że: „żaden z nich nie chroni w 100% przed wczepieniem się pasożyta. Preparaty te powodują śmierć kleszcza w ciągu 48 godzin od wczepienia się i zdecydowanie zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez te pasożyty.”

Do środków zabezpieczających czworonoga przed kleszczami należą obroże, krople do stosowania na skórę zwierzęcia (preparaty typu spot-on), aerozole oraz tabletki doustne. Bardzo ważne jest regularne stosowanie wybranych preparatów i to nie tylko w okresie największego zagrożenia, czyli od wiosny do jesieni, ale przez cały rok. Istotne jest również, aby używać ich zgodnie z instrukcją przedstawioną przez producenta na ulotce i ściśle według zaleceń lekarza weterynarii, pod którego opieką znajduje się nasz psi przyjaciel.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego zabezpieczenia, skórę psa należy regularnie przeglądać pod kątem obecności pasożytów – zwłaszcza, kiedy spacerujemy z naszym ulubieńcem po parkach, łąkach czy lasach. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na sierść i skórę psów długowłosych. A co zrobić, kiedy zauważymy kleszcza wczepionego w skórę psa? Trzeba go ostrożnie usunąć, wykręcając specjalnymi szczypcami, a miejsce wkłucia zdezynfekować. Nie wolno smarować kleszcza masłem ani innym tłuszczem. Jeśli nie wiemy, jak prawidłowo usunąć intruza, warto udać się do lekarza weterynarii, który zrobi to szybko i fachowo.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie