Kategoria: Opieka

Jak wybrać legowisko dla psa?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Pies powinien być przyzwyczajany do spania w legowisku od pierwszych chwil w domu opiekuna.
  • Legowisko powinno być dla psa naturalnym miejscem odpoczynku i snu, w dowolnym momencie dnia i/lub nocy.
  • Na rynku dostępne są tzw. legowiska ortopedyczne, przeznaczone dla psów z chorobami stawów oraz psów seniorów. Dobrze sprawdzają się także u psów ras dużych i olbrzymich, zapewniając zwierzętom właściwą podporę dla ciała.
  • Wybierając nowe posłanie, warto pójść do sklepu razem z psem – można wtedy wypróbować, czy upatrzone przez nas legowisko odpowiada również jego przyszłemu użytkownikowi.

Właściciele psów często zadają sobie pytanie, gdzie powinien spać ich pupil, a także, jak wybrać dla niego odpowiednie legowisko. Na rynku istnieje ogromny wybór różnego rodzaju posłań, budek i materacyków, warto więc zastanowić się w spokoju, jaka decyzja będzie najlepsza.

Pamiętajmy, że każdy pies powinien mieć możliwość spokojnego, wygodnego i bezpiecznego wypoczynku oraz snu w swoim ulubionym miejscu. Wybierając legowisko dla swojego pupila, zwróćmy uwagę także i na to, że musi być ono dopasowane do rozmiarów psa, tak by mógł on wygodnie się ułożyć (rozciągnąć), nawet, jeśli sypia głównie zwinięty w kłębek. Lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn radzi, jak sprawdzić właściwą długość psiego posłania. „Można zmierzyć psa od głowy do ogona i dodać około 10 cm.”

Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonane jest legowisko. Powinien być odporny na zniszczenie, łatwy do prania i czyszczenia, a także bezpieczny dla zdrowia zwierzęcia. W przypadku szczeniąt unikajmy posłań wykonanych z materiałów, które łatwo odgryźć i połknąć, np. wikliny. Bardzo ważne jest wypełnienie legowiska – nie powinno się ono odkształcać ani zbijać, musi natomiast zapewniać odpowiednią podporę dla ciała. Najlepiej jeśli można wyprać w pralce zarówno materiał okrywowy, jak i wypełnienie. Wygodnym rozwiązaniem jest także zazpinany na zamek i ściągany ochraniacz posłania (materiał okrywowy).

Kształt legowiska, jaki powinniśmy wybrać dla swojego pupila, zależy od przyzwyczajeń i upodobań zwierzęcia. Niektóre psy mają w zwyczaju chować się głęboko w swoich budkach, inne z kolei lubią ułożyć wyżej głowę i dobrze czują się na posłaniach z wyższymi ściankami.

Kolejnym istotnym elementem jest umiejscowienie posłania – powinno się ono znaleźć w spokojnym, komfortowym dla zwierzęcia miejscu, tak, aby pupil nie przeszkadzał domownikom, a jednocześnie znajdował się wystarczająco blisko nich. Unikajmy ciągów komunikacyjnych i tych pomieszczeń, do których rzadko wchodzimy. Dr Michał Ceregrzyn podkreśla także, że „legowiska nie należy kłaść w pobliżu okien, drzwi i kaloryferów, jeśli chcemy zapewnić zwierzęciu komfort cieplny”.

Niezależnie od rodzaju wybranego legowiska bardzo istotne jest utrzymywanie go w czystości – regularne odkurzanie, mycie i pranie. Posłanie ulubieńca jest przecież dla niego tak ważne, jak Twoje łóżko dla Ciebie. Zadbaj więc o to, aby Twój pupil nie miał na co narzekać.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie