Kategoria: Opieka

Gdzie powinien spać pies?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Pies przesypia średnio 14-16 godzin na dobę.
  • Pies lubi życie w grupie, dlatego warto umożliwić mu sen w pobliżu opiekunów.
  • Wygodne legowisko i spokojne otoczenie pozwalają na bezpieczny sen i wypoczynek.
  • Psa należy przyzwyczajać do własnego legowiska od pierwszych chwil w nowym domu.

Każdy opiekun psa w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, gdzie powinien spać jego pupil. Czy pozwalać mu na to, by wylegiwał się w naszym łóżku lub na kanapie? A może należy sprawić mu osobne legowisko? Najważniejsze, by decyzja zapadła, zanim pies pojawi się w domu i aby wszyscy domownicy się z nią zgadzali.

Jeśli chcemy, by nasz pupil spał w swoim legowisku, powinniśmy go do tego przyzwyczajać od pierwszych chwil, które spędzi w naszym domu. Pamiętajmy, że własny kąt do odpoczynku zapewni zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu będzie spokojniejsze. Dobrym rozwiązaniem jest zatem przygotowanie specjalnego posłania, czy też innego przeznaczonego do odpoczynku miejsca.

Większość psów woli spać w domu niż w budzie. Jeśli jednak z jakichś powodów zwierzę musi mieszkać na dworze, buda powinna być odpowiednio dostosowana do jego rozmiarów, szczelna i ocieplona. Natomiast w przypadku czworonogów, które mieszkają w domach czy mieszkaniach, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie legowisko. Na rynku istnieje ogromny wybór legowisk w różnych kształtach i rozmiarach. Należy je dobrać do wielkości psa i jego indywidualnych upodobań. Posłanie musi być wykonane z trwałych i bezpiecznych materiałów, ma także stanowić dobrą podporę dla ciała zwierzęcia, co jak podkreśla lek. wet. Małgorzata Głowacka, „jest szczególnie ważne dla ras dużych i olbrzymich, psich seniorów lub psów z chorobami układu ruchu”.

Istotne jest również jest również umiejscowienie legowiska. Lek. wet. Małgorzata Głowacka radzi, aby „unikać ciągów komunikacyjnych i hałaśliwych lokalizacji, ponieważ pies nie będzie miał tam szans na spokojny wypoczynek. Posłanie nie powinno się także znajdować w pobliżu okien, drzwi i kaloryferów. Dobrze jest poobserwować psa, aby zobaczyć, jakie miejsca w domu wybiera najchętniej, kiedy chce odpocząć, i właśnie tam ustawić jego legowisko”.

Łatwo zauważyć, że większość psów lubi spać w pobliżu swoich opiekunów – czują się dzięki temu bezpiecznie i komfortowo. Ma to swoje plusy także dla opiekuna, który może szybko zareagować w razie nieoczekiwanych wypadków (np. nocne wyjście na spacer, wymioty itd.). Jeżeli nie mamy nic przeciwko temu, można umiejscowić posłanie po prostu we własnej sypialni. W przypadku gdy pies mieszka w dużym domu, dobrze jest zapewnić mu jedno legowisko w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, oraz drugie posłanie do nocnego wypoczynku. Pamiętajmy, że jeśli nasz pupil będzie dobrze spał, to i nas czeka spokojna noc.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie