Kategoria: Żywienie

Dlaczego karma Pedigree jest taka smaczna?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Karmy Pedigree – zarówno mokre, jak i suche – są produktami pełnoporcjowymi, czyli kompletnymi i zbilansowanymi.
  • Przy wyborze pokarmu większość psów kieruje się zapachem, smakiem, wyglądem i teksturą pożywienia.
  • U psów najważniejszym zmysłem związanym z jedzeniem jest zapach.
  • Psy, wybierając pokarm, najczęściej i niezależnie od rasy, decydują się na taki, który dostarcza średnio 30%, 63% i 7% energii odpowiednio z białka, tłuszczu i węglowodanów.
  • Receptury karm Pedigree są tak opracowane, aby zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe i preferencje smakowe psów.
  • Smakowitość karm Pedigree jest wynikiem właściwie dobranej receptury oraz odpowiedniego procesu obróbki termicznej.

Karmy Pedigree są codziennie od ponad 50 lat podawane milionom psów na świecie. Zarówno mokre, jak i suche karmy Pedigree to produkty pełnoporcjowe, czyli kompletne i zbilansowane. Dostarczają one wszystkich niezbędnych składników odżywczych i energii w odpowiednich ilościach oraz proporcjach, zgodnie z potrzebami względnych mięsożerców. Wielu opiekunów zastanawia się, dlaczego ich pupile tak chętnie zjadają karmy Pedigree, podczas gdy na inne produkty nie mają takiej ochoty.

W jaki sposób pies odbiera smak pożywienia?

Interesujące jest to, czym kierują się psy, wybierając pokarm podawany przez opiekuna. Dla większości psów podstawą tej decyzji są zapach, smak, wygląd i tekstura pożywienia. Zapach wydaje się być szczególnie znaczący, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że u psów występuje od 70 do nawet 220 milionów komórek węchowych (u człowieka to jedynie 5-30 milionów). Zmysł smaku nie jest aż tak rozwinięty u psów jak u ludzi. Psy mają 1700 kubków smakowych zlokalizowanych na języku, podniebieniu i w gardle. Jest to ilość zdecydowanie mniejsza niż u ludzi, u których znajduje się około 9000 kubków smakowych. Psy rozróżniają 5 smaków: gorzki, słodki, kwaśny, słony i smak umami (tzn. smak mięsny, bulionowy). Smak gorzki jest dla naszych ulubieńców wysoce niepożądany i powoduje awersję do pokarmu. Z kolei za atrakcyjny jest odbierany np. smak słodki. Jednak ze względu na krótką obecność pokarmu w jamie ustnej nie ma możliwości pobudzenia wszystkich kubków smakowych, stąd zmysł smaku odgrywa stosunkowo niewielką rolę.

Co jest podstawą receptur karm Pedigree?

Smak czy też smakowitość karmy zależy od wielu czynników. Najważniejszą kwestią jest stosowanie dobrej jakości surowców. Podobnie jak w domowej kuchni nie przygotujemy smacznego posiłku z nieświeżych produktów, tak samo w fabryce karmy należy stosować surowce najwyższej jakości. Receptury karm dla psów są opracowywane w taki sposób, aby produkty te zaspokajały zapotrzebowanie żywieniowe czworonogów na wszystkie składniki odżywcze i jednocześnie były dla nich jak najsmaczniejsze. „Preferencje żywieniowe psów są od wielu lat przedmiotem badań naukowych. W ich wyniku okazało się, że psy, wybierając pokarm, najczęściej i niezależnie od rasy decydowały się na taki, który dostarczał średnio 30%, 63% i 7% energii odpowiednio z białka, tłuszczu i węglowodanów” – wyjaśnia lekarz weterynarii dr Michał Ceregrzyn. Ta wiedza jest wykorzystywana przy tworzeniu receptur karm Pedigree. Dzięki temu spełniają one założenia optymalnych profili metabolicznych, zaspokajając wszystkie potrzeby żywieniowe psów.

Co sprawia, że karmy Pedigree smakują psom?

W karmach mokrych o smakowitości decyduje głównie receptura (dobór składników) i odpowiedni proces obróbki surowców. Efektem są produkty o proporcjach makroskładników bardzo zbliżonych do tych, które są naturalnie wybierane przez psy. Z kolei w karmach suchych poza odpowiednio skonstruowaną recepturą stosuje się dodatkowe zabiegi zwiększające atrakcyjność smakową dla psów. Proces produkcji karm suchych kończy natrysk granulek. Są one pokrywane specjalną mieszanką niezwykle smakowitych dla czworonogów tłuszczów i podrobów (np. wątróbki), poddanych procesowi przypominającemu gotowanie sosu w kuchni dla ludzi.

Istotne jest, że smak i preferencje pokarmowe psa podlegają modyfikacjom. Jeśli będziemy postępować niewłaściwie, możemy doprowadzić do poważnych zaburzeń zachowania naszego pupila. Zdarza się na przykład, że zwierzę je jedynie z ręki opiekuna lub jest nauczone spożywać tylko wędliny. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia psa, gdyż takie pożywienie nie jest dla niego kompletne i zbilansowane. Pamiętajmy, że potrzeby psów różnią się zdecydowanie od ludzkich. Nasi ulubieńcy chętnie jedzą karmy Pedigree, ponieważ są one przygotowane specjalnie dla nich zgodnie z potrzebami pokarmowymi i smakowymi psów. Ludzie korzystają w swoich kuchniach z przypraw takich jak zioła, sól czy pieprz. Dla psa takimi „przyprawami” są tłuszcze, białka oraz aminokwasy z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Smakowitość karm Pedigree jest wynikiem właściwie dobranej receptury złożonej właśnie z takich składników jak: tłuszcz drobiowy, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz odpowiedniego procesu obróbki termicznej, co w efekcie daje smaczną karmę, tak chętnie wybieraną przez psy na całym świecie.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie