Kategoria: Żywienie

Czytanie etykiet gotowych karm dla psów

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Etykieta karmy dla psów stanowi narzędzie obiektywnej oceny produktu.
  • Na opakowaniu umieszczana jest m.in. informacja dotycząca wieku bądź stopnia aktywności fizycznej psa, dla którego karma jest przeznaczona oraz wzmianka, czy jest to karma pełnoporcjowa, czy uzupełniająca.
  • Skład karmy to swoisty „przepis”, według którego został przygotowany produkt, z wyszczególnieniem jego składników wymienionych w porządku malejącym pod względem masy.
  • Czytając analizy różnych karm, jeśli chcemy dokonać obiektywnego porównania, należy zwrócić uwagę na zawartość wody i kaloryczność produktów.
  • Prawnie uregulowane określenia dotyczące zawartości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (np. „z kurczakiem”) opisują zawartość konkretnego składnika (w tym przypadku 4%), a nie całkowitą ilość danej grupy surowców, która jest znacznie wyższa.

Na sklepowych półkach znajduje się ogromny wybór różnego rodzaju gotowych karm. Znajdziemy tam produkty wielu marek dla psów dorosłych, szczeniąt, seniorów, psów aktywnych itp. Zdarza się, że opiekun czworonoga czuje się zagubiony patrząc na ilość karm i nie potrafi dokonać wyboru odpowiedniego pokarmu dla swojego pupila. Pamiętajmy, że ta decyzja jest bardzo istotna, gdyż właściwe żywienie odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia oraz pozwala na maksymalne wykorzystanie możliwości organizmu zapisanych w genach. Wybór sposobu żywienia psa powinien być oparty na rzetelnych argumentach znajdujących swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Przede wszystkim powinniśmy poznać indywidualne potrzeby żywieniowe naszego pupila i na tej podstawie dopasować optymalny pokarm.

Narzędziem obiektywnej oceny gotowych karm jest etykieta, która dostarcza wielu cennych informacji. W Europie sposób opisywania karm dla zwierząt jest ściśle regulowany prawem. Istnieje szereg wymagań, które etykieta karmy musi spełniać, aby produkt mógł znaleźć się w sklepie. Czego zatem możemy się dowiedzieć, czytając informacje zawarte na opakowaniu?

Czego dowiemy się z etykiety?

Na etykiecie znajdziemy podstawowe dane o gatunku i etapie życia zwierząt (np. junior, senior), dla których produkt jest przeznaczony. Bardzo istotne jest określenie, z jakim rodzajem karmy mamy do czynienia. Warto sprawdzić, czy jest to produkt kompletny i zbilansowany, dostarczający wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach (karma pełnoporcjowa), czy też niekompletny, niestanowiący wyłącznego źródła substancji pokarmowych (karma uzupełniająca). Na opakowaniu zamieszczona jest również instrukcja dotycząca stosowania produktu, z której dowiemy się, ile razy dziennie i jakie orientacyjne ilości karmy powinniśmy podawać naszemu pupilowi. Na etykiecie musi znaleźć się skład produktu, czyli wyszczególnienie składników karmy w porządku malejącym pod względem masy. Najłatwiej wyobrazić to sobie jako przepis, według którego przygotowana zostaje karma. Producenci, wypisując listę składników, mogą posługiwać się kategoriami (np. mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego, zboża, oleje i tłuszcze) lub nazwami poszczególnych surowców (np. ryż, pszenica, suszone mięso z kurczaka, łosoś). Jak wyjaśnia lekarz weterynarii specjalizujący się w żywieniu psów i kotów, dr Michał Ceregrzyn, „dłuższa lista wcale nie jest odzwierciedleniem bogatszego składu, jest to jedynie inna forma opisu zawartości karmy, ponieważ np. pozycja „mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego” może zawierać kilka różnych surowców”.

Jak interpretować procentową zawartość substancji odżywczych w karmie?

Bardzo ważnych danych dostarcza analiza produktu, czyli procentowa zawartość poszczególnych substancji odżywczych, tj. białka, tłuszczu, włókna surowego, popiołu ( tego, co zostałoby po spaleniu karmy – w praktyce ilość popiołu odzwierciedla ilość składników mineralnych) oraz wody, jeśli jej zawartość przekracza 14%, co dotyczy karm mokrych. Aby obiektywnie porównywać procentową zawartość substancji odżywczych, należy brać pod uwagę wilgotność karm oraz ich kaloryczność, a także określić ilość danego składnika w przeliczeniu na suchą masę produktu (po odjęciu wody) lub na energię pokarmową, np. na 1000 kcal. Przykładowo 32-procentowa zawartość białka w suchej karmie oznacza około 35% białka w suchej masie, a 8-procentowa zawartość białka w mokrej karmie to 40% tego składnika w suchej masie. Jak podkreśla dr Michał Ceregrzyn, „analizując zawartość poszczególnych składników odżywczych, ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. O optymalnej zawartości każdego składnika odżywczego możemy mówić wówczas, gdy znajduje się on pomiędzy zalecaną w normach żywieniowych wartością minimalną i maksymalną, jeśli taka istnieje”.

Kolejnych informacji dostarczają nam tzw. oświadczenia lub deklaracje umieszczone na etykiecie produktu. Jednym z rodzajów takich deklaracji są te określające zawartość tzw. komponentów głównych, czyli np. mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Producent może deklarować zawartość mięsa w karmie w formie ustalonych sformułowań, które wiążą się z konkretną wartością procentową. Określenie „z”, np. „z kurczakiem”, oznacza, że karma zawiera co najmniej 4% kurczaka. Przez określenie „bogate w”, np. „bogaty w kaczkę”, rozumie się zawartość mięsa kaczki na poziomie minimum 14%. Termin „menu” lub „danie” oznacza co najmniej 26-procentowy udział deklarowanego surowca. Sformułowanie „w całości z”, np. „w całości z łososia”, oznacza z kolei, że jedynym źródłem mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego jest wymieniony produkt – w tym przypadku łosoś. Należy podkreślić, że powyższe deklaracje nie oznaczają całkowitej ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego zawartych w karmie, a odnoszą się jedynie do danego rodzaju mięsa. W innym przypadku karma nie spełniałaby warunku pełnoporcjowości, czyli nie dawałaby gwarancji, że zwierzę, dla którego produkt jest przeznaczony, otrzyma niezbędną ilość substancji odżywczych i energii w dziennej porcji.

Warto świadomie czytać etykiety, korzystając z wymienionych wskazówek. W ten sposób łatwiej jest podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniej karmy dla swojego pupila, bez sugerowania się wieloma, często sprzecznymi informacjami i opiniami zawartymi np. na forach internetowych.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie