Kategoria: Żywienie

Czym karmić psa, by był zdrowy i pełen enegrii?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Niestabilne pod względem składu (np. resztki domowych obiadów czy też kilkudniowe produkty z lodówki) lub niestarannie przygotowane pożywienie zwiększa ryzyko wywołania biegunki u psów.
  • Niedogotowane lub surowe jedzenie bywa źródłem infekcji, ponieważ znajdujące się w nim mięso może zawierać chorobotwórcze bakterie
    i pasożyty.
  • Zjadanie kości jest częstą przyczyną złamań zębów, zadławień oraz niedrożności jelit.
  • Deficyt wapnia i nadmiar fosforu w pokarmie prowadzi do chorób rozwojowych kości i dlatego, między innymi, samo mięso jest niedoborowym pokarmem dla psów.
  • Nadmiar tłuszczu w pokarmie zwiększa ryzyko otyłości, a także innych chorób, np. zapalenia trzustki.

Każdy troskliwy właściciel ukochanego czworonoga zastanawia się, co jest lepsze dla jego pupila – karma gotowa czy domowe jedzenie? Bo to, że pies wymaga kompletnego i zbilansowanego pokarmu jest przecież oczywiste. Ale jak mu go zapewnić?

Najpierw trzeba sobie uświadomić, że układ pokarmowy psa (i jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze różni się od naszych, ludzkich, dlatego karmienie pupila jedzeniem przeznaczonym dla ludzi nie tylko nie zaspokoi w pełni potrzeb psiego organizmu, ale może wręcz wpłynąć negatywnie na jego kondycję i zdrowie.

Istnieje szereg chorób związanych bezpośrednio z nieprawidłowym żywieniem. „Nadmiar tłuszczu może być przyczyną zapalenia trzustki u psa, a niedobór wapnia czy nadmiar fosforu może powodować zaburzenia w szkielecie. Natomiast nadmiar dostarczanej energii prowadzi do nadwagi i otyłości” – potwierdza lek. wet. Małgorzata Głowacka.

Widać więc wyraźnie, że zdrowie naszych pupili jest uzależnione od dostarczania organizmowi prawidłowo skomponowanego pokarmu. Jednak przygotowanie optymalnego jedzenia w warunkach domowych jest dla właściciela,nie będącego psim dietetykiem, praktycznie niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ, jak stwierdza lek. wet. Małgorzata Głowacka, „nie znamy ilości składników odżywczych, które są zawarte w poszczególnych surowcach ani nie znamy strat, do których dochodzi na przykład w procesie gotowania.”

Rozwiązaniem jest gotowa karma pełnoporcjowa, która zaspokaja wszelkie potrzeby żywieniowe psa, zgodnie z jego wiekiem, wielkością, stanem fizjologicznym i poziomem aktywności. Oznacza to, że z powodzeniem może być ona jedynym źródłem składników odżywczych i stanowić wyłączny pokarm każdego dnia i przez całe życie zwierzęcia.

Normy żywieniowe (np. FEDIAF) podają, jaki poziom substancji odżywczych jest właściwy dla zdrowego psa, a co za tym idzie określając dokładnie skład pełnoporcjowej karmy. Warto zaufać ekspertom, którzy opracowują receptury karm pełnoporcjowych dla psów tak, aby każdy otrzymał w ciągu dnia wszystko to, czego potrzebuje.

Kompletność i zbilansowanie karmy określa zawartość składników odżywczych (białek, tłuszczu, witamin i minerałów), a nie skład surowcowy (ilość mięsa, zboża itp.). Dlatego ustalaniem zawartości poszczególnych typów karmy zajmują się doświadczeni fachowcy, wykorzystując surowce o znanym i kontrolowanym składzie. Dzięki nim karmy pełnoporcjowe są optymalnie strawne, smakowite, bezpieczne i stałe pod względem składu.
Niezależnie od tego, czy Twój psi przyjaciel to dostojny kanapowiec, uroczy piesek torebkowy, czy też wieczny poszukiwacz przygód, zasługuje na pokarm zdrowy, kompletny i zbilansowany. A taka jest właśnie karma pełnoporcjowa.

Zachęcamy wszystkich kochających właścicieli, by przekonali się sami, jakie korzyści przyniesie ich pupilom dzienna dawka smacznych kąsków pełnoporcjowej karmy gotowej w misce. Bo zdrowy pies to szczęśliwy pies.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie