Kategoria: Żywienie

Czy psy potrzebują urozmaiconych posiłków?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Psy różnią się od zwierząt wszystkożernych pod względem budowy przewodu pokarmowego i specyfiki metabolizmu.
  • Psy nie wymagają urozmaiconych posiłków i są przystosowane do spożywania wąskiego zakresu smaków pokarmu.
  • Psy potrzebują pokarmów stałych pod względem składu, co umożliwia utrzymanie dobrego samopoczucia i komfortu trawiennego.
  • Urozmaicenie, czyli gwałtowne zmiany pokarmu, mogą być przyczyną zaburzeń w postaci wymiotów i/lub biegunki.
  • Pełnoporcjowe karmy gotowe charakteryzują się stałością składu, bezpieczeństwem, kompletnością i zbilansowaniem oraz odpowiednią strawnością i smakowitością.

Wielu opiekunów sądzi, że psy wymagają urozmaiconych posiłków. Nie jest to jednak prawda, a przekonanie wynika z przeniesienia potrzeb żywieniowych człowieka na czworonoga.

Czy należy urozmaicać skład i smak pokarmu dla psów

Pies różni się pod względem budowy przewodu pokarmowego oraz specyfiki metabolizmu od wszystkożerców, np. człowieka czy świni. Nasze czworonogi są naturalnie przystosowane do jedzenia wąskiego zakresu smaków pokarmu – podobnie jak ich przodkowie, którzy żywili się głównie kilkoma gatunkami upolowanych zwierząt. Proces udomowienia, który rozpoczął się około 14-16 tysięcy lat temu, wywarł ogromny wpływ na sposób odżywiania współczesnych psów, dzięki czemu stał się on nieco bardziej elastyczny. Dzięki zmianom ewolucyjnym przystosowującym czworonogi do nowych warunków środowiskowych psy mogą efektywnie wykorzystywać zarówno pokarmy pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. „Nie oznacza to jednak, że nasze pupile powinny otrzymywać codziennie inny rodzaj pożywienia np. jednego dnia rybę i ziemniaki, drugiego kurczaka z marchewką i ryżem, a trzeciego suchą karmę polaną rosołem. Gwałtowne zmiany składu pokarmu dotyczące proporcji i strawności makroskładników, czyli jego urozmaicanie, mogą być wręcz szkodliwe dla zdrowia psa. Powodują one zaburzenia pokarmowe, objawiające się pod postacią biegunek i/lub wymiotów, które, powtarzając się, mogą wywoływać trwałe zmiany w przewodzie pokarmowym” – wyjaśnia lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka. Należy pamiętać, że jedynie stabilny skład karmy pozwala na utrzymanie komfortu trawiennego i zapewnienia dobrego samopoczucia psa. Większość psów – w odróżnieniu od kotów – nie wykazuje też instynktownej potrzeby zmiany smaku pokarmu. Oznacza to, że te czworonogi nie potrzebują urozmaicenia, lecz pokarmu stałego pod względem zawartości makroskładników.

Czym karmić psa?

Przygotowując pożywienie domowe dla pupila, trudno jest spełnić warunek stałości, ponieważ zazwyczaj nie znamy dokładnego składu surowców, które wykorzystujemy. Nie potrafimy też określić strat substancji odżywczych, np. podczas obróbki termicznej. Dodatkowo nie kontrolujemy warunków gotowania, czyli czasu i temperatury, które mają ogromny wpływ na ostateczną przyswajalność pokarmu. Z kolei proces wytwarzania pełnoporcjowych karm gotowych – zarówno suchych, jak i mokrych – ­jest precyzyjnie opracowany i nadzorowany. Receptura oraz wszystkie parametry obróbki surowców są ustalone i przestrzegane na każdym etapie. Dlatego pełnoporcjowe karmy gotowe charakteryzują się stałością składu, odpowiednią strawnością oraz smakowitością, a ponadto są bezpieczne, kompletne i zbilansowane.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie