Kategoria: Opieka

Czy pies może mieszkać w budzie?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Nie każdy pies nadaje się do mieszkania w budzie.
  • Buda musi dobrze chronić przed wiatrem, zimnem i wilgocią.
  • Każdy pies potrzebuje dobrej opieki, w tym właściwego żywienia, dostępu do świeżej wody, ruchu i pozytywnego kontaktu z człowiekiem.
  • Podczas zimy, pies, który mieszka w budzie potrzebuje dostępu do pomieszczenia, w którym może się ogrzać.
  • Jeśli pies mieszka na dworze, jego miska z wodą musi być zawsze pełna. Należy także zadbać, aby zwierzę miało możliwość skrycia się w cieniu.

Nie każdy pies nadaje się do mieszkania w budzie, a jeśli nawet, to nie w każdych warunkach klimatycznych. W Polsce najlepiej z mieszkaniem na dworze radzą sobie psy ras stróżujących, a na pewno nie nadają się do tego psy z krótką, gładką sierścią, takie, które nie mają rozwiniętego podszerstka, czyli gęstej, miękkiej warstwy futra pod zewnętrzną okrywą włosową.

Jeśli zdecydujemy, że pies jednak będzie mieszkał w budzie, pamiętajmy, żeby zapewnić mu bezpieczne i ciepłe schronienie. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej budy, chroniącej nie tylko przed zimnem, ale i upałem, jej odpowiednie usytuowanie oraz wyposażenie. Buda dla psa musi być szczelna, nieprzepuszczająca deszczu, śniegu i wiatru, koniecznie ocieplona. Należy także pamiętać o odpowiednich rozmiarach schronienia – konstrukcja musi być na tyle wysoka, by pies mógł w niej swobodnie stanąć, ale na tyle mała, aby nie było mu w niej zimno (pamiętajmy, że pies ogrzewa powietrze własnym ciałem).

Wybierając budę, warto zdecydować się na taką ze zdejmowanym dachem – można wtedy łatwo ją posprzątać i, w razie konieczności, naprawić. Każda buda powinna być także zaopatrzona w przedsionek, który, tak jak wiatrołapy w naszych domach, będzie chronić czworonoga przed podmuchami wiatru i chłodem. Dno budy należy wyścielić słomą, która nie pochłania wilgoci, lub specjalnymi materacami przeznaczonymi do stosowania na zewnątrz. Unikajmy starych swetrów, koców i kołder, gdyż szybko nabiorą wilgoci i zamiast grzać, będą ochładzać psa. Należy pamiętać o regularnym wymienianiu lub praniu posłania, ponieważ z czasem staje się ono siedliskiem bakterii i pasożytów, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia naszego psa.

Kiedy mamy już odpowiednią budę, musimy zastanowić się nad jej ustawieniem. Wskazane jest, aby buda stała na około 20-centymetrowym podwyższeniu – jej dno nie powinno dotykać bezpośrednio ziemi. Istotne jest również miejsce, które wybierzemy. Pies mieszkający w budzie musi mieć możliwość ukrycia się w cieniu i obserwowania terenu, na którym stróżuje. Zwierzę musi także czuć się w nowym miejscu swobodnie i bezpiecznie, dlatego konstrukcję trzeba postawić w cichym (w miarę możliwości) i spokojnym miejscu. Jeśli buda znajduje się w kojcu, należy upewnić się, że okolica budy nie będzie zamieniała się w bajoro w czasie deszczu. Oznacza to, że dojście do budy musi być odpowiednio utwardzone i odwodnione. Nie znaczy to jednak, że koniecznie jest betonowanie lub wykładanie kostki w całym kojcu, gdyż pies będzie czuł się w takim miejscu niekomfortowo. Lekarz weterynarii Małgorzata Głowacka podkreśla, że „pies, który mieszka w budzie, tak samo jak każdy inny, potrzebuje towarzystwa człowieka, spacerów, zabawy i dobrej opieki. Nie zapominajmy także, że pies stróżujący, mieszkający na zewnątrz, potrzebuje większej dawki energii w pokarmie niż czworonóg, który większość dnia leży na kanapie. Dodatkowo zwróćmy uwagę na to, że podczas mroźnych zim każdy pies musi mieć możliwość ogrzania się w jakimś pomieszczeniu.”

Chcesz, aby Twój ulubieniec mieszkał na zewnątrz? Wybierz dla niego odpowiednią budę, wyposaż ją jak najlepiej i dbaj o to, aby Twój pupil spędzał z Tobą codziennie odpowiednią ilość czasu, bo mieszkając w budzie, będzie po prostu tęsknił.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie