Kategoria: Żywienie

Czy pies może jeść kocią karmę?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Psy są względnymi, a koty bezwzględnymi mięsożercami.
  • Koty mają większe niż psy zapotrzebowania żywieniowe na większość składników odżywczych oraz dodatkowo wymagają dostarczenia innych niezbędnych substancji odżywczych.
  • Kocia karma jest bardziej kaloryczna i gdy jest zjadana przez psy, może stać się przyczyną nadwagi i otyłości.
  • Ze względu na liczne różnice żywieniowe występujące u psów i kotów powinny one otrzymywać karmy przeznaczone dla swojego gatunku.

Pies i kot to zwierzęta mięsożerne, jednak oba gatunki mają nieco odmienne wymagania. Prawidłowe żywienie psów i kotów polega na podawaniu im pokarmów zaspokajających ich indywidualne potrzeby wynikające z gatunku, wieku, wielkości, stanu fizjologicznego i aktywności fizycznej. W związku z tym warto się zastanowić, czy psy mogą jeść karmę przeznaczoną dla kotów.

Pies względny mięsożerca, kot bezwzględny mięsożerca

Psy zalicza się do względnych mięsożerców, czyli mogą efektywnie korzystać zarówno z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Pozwala to na stosowanie w żywieniu psów wielu różnych źródeł substancji odżywczych. Natomiast koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne. Wymagają w swojej diecie pokarmów pochodzenia zwierzęcego, gdyż jedynie one są źródłem niektórych niezbędnych dla mruczków składników odżywczych.

Czym się różni dieta psa od diety kota?

Koty i psy mają różne zapotrzebowanie na większość składników odżywczych. Koty potrzebują większej ilości białka i tłuszczów niż psy. Pokarmy dla kotów są też bardziej kaloryczne. O mięsożerności psów świadczy między innymi zapotrzebowanie na aminokwas obecny w tkankach zwierzęcych – argininę, podczas gdy niezbędnym aminokwasem dla kotów jest także tauryna. Dodatkowo kompletny pokarm dla kotów musi być źródłem nienasyconego kwasu tłuszczowego (kwasu arachidonowego), aktywnej formy witaminy A oraz witaminy B3 w takich ilościach, by zaspokajać niemal dwukrotnie wyższe zapotrzebowania na tę substancję niż u psów. W normach żywieniowych zarówno w przypadku psów, jak i kotów nie określono minimalnych i maksymalnych zaleceń dotyczących zawartości węglowodanów w kompletnym pożywieniu. Dlatego nie ma przeszkód, aby dieta obu gatunków zwierząt zawierała węglowodany. Są one źródłem łatwo przyswajalnej energii oraz dostarczają włóko pokarmowe, które umożliwia utrzymanie prawidłowej pracy jelit.

Ważne jest, by pamiętać, że psy i koty wymagają pokarmu stałego pod względem składu. Taka dieta pozwala na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niepożądanych reakcji ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek, które mogą wystąpić przy nagłych zmianach diety. Ciekawostką jest, że u kotów, w odróżnieniu od psów, występuje zjawisko instynktownej potrzeby zmiany smaku, ale nie składu pokarmu. Jak wyjaśnia lekarz weterynarii Berenika Barszczewska: jest to jeden z powodów, dla którego karmy gotowe przeznaczone dla kotów charakteryzują się dużo większą rozmaitością odmian smakowych niż karmy dla psów. Gwarantuje to zaspokojenie naturalnych preferencji kota – różnego smaku pokarmu o prawie identycznym składzie odżywczym.

Różne potrzeby = różne diety

Karma dla kotów musi zaspokajać wyższe zapotrzebowania żywieniowe niż u psów. Dlatego pies, który dostaje pełnoporcjową karmę przeznaczoną dla mruczków, nie jest narażony na niedobory żywieniowe, ale porcja energii dostarczana mu z kocim posiłkiem może być zbyt duża. Na dłuższą metę taki sposób postępowania może stać się przyczyną nadwagi i otyłości psów – zwłaszcza że kocia karma zawierająca większe ilości tłuszczu jest bardziej smakowita.

Z kolei kotom nie należy podawać karm przeznaczonych dla psów, ponieważ mogą być dla nich deficytowe pod względem wielu składników odżywczych. Jako że między psami i kotami występują wyraźne różnice w potrzebach żywieniowych, niezbędne jest stosowanie różnych proporcji tych samych surowców pokarmowych w dietach obu gatunków. Pełnoporcjowe karmy gotowe dla psów i kotów są opracowywane tak, aby uwzględniały wszystkie potrzeby żywieniowe oraz różnice, jakie występują pomiędzy oboma gatunkami, dzięki czemu karmy są idealnie dopasowane do wymagań zwierzęcia.

 

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie