Kategoria: Zdrowie

Codzienna higiena jamy ustnej psa

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy i najważniejszy krok do zachowania zdrowych zębów oraz dziąseł psa.
  • Rozróżnia się dwa rodzaje higieny jamy ustnej: aktywną (codzienne szczotkowanie) oraz pasywną (zabawa gryzakami, podawanie przysmaków wspomagających zdrowie zębów).
  • Wspólna nauka mycia psich zębów powinna odbywać się etapowo.
  • Szczotkowanie zębów psa powinno wykonywać się codziennie, najlepiej o tej samej porze, krótko przed snem.
  • Brak higieny jamy ustnej prowadzi do rozwoju wielu poważnych chorób.
  • Zarówno w ramach profilaktyki, jak i leczenia jamy ustnej psów, konieczny jest regularny kontakt z lekarzem weterynarii.

W przypadku każdego problemu zdrowotnego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Prawidłowość ta dotyczy zarówno ludzi, jak i naszych pupili. Dlatego warto dowiedzieć się, jak dbać
o higienę jamy ustnej i zębów psów, by zapobiec odkładaniu się na nich płytki nazębnej
i zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób groźnych dla całego organizmu.

Higiena aktywna

Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy i najważniejszy krok do zachowania zdrowych zębów oraz dziąseł. Dzięki codziennemu szczotkowaniu zębów (tzw. higienie aktywnej) usuwana jest z powierzchni zębów płytka bakteryjna, będąca jedną z głównych przyczyn chorób przyzębia.

Wspólna nauka mycia zębów

Przy odrobinie cierpliwości zarówno ze strony właściciela, jak i zwierzęcia oraz przestrzeganiu poniższych etapów, nauka mycia zębów może być bardzo wartościowym doświadczeniem.

Krok 1.

Stopniowo przyzwyczajamy naszego pupila do dotyku w okolicy pyszczka. Najlepiej, kiedy robimy to podczas przyjemnej dla naszego zwierzaka zabawy.

Krok 2.

Zapoznajemy zwierzę z pastą lub żelem, którymi zamierzamy myć jego zęby. Ważne, by używać tylko specjalistycznych preparatów weterynaryjnych. Zwierzęta mają tendencję do łykania płynów wprowadzanych do pyszczka, dlatego pasty weterynaryjne – w przeciwieństwie do większości past dla ludzi – nie zawierają szkodliwego dla czworonogów fluoru i pieniących się detergentów. Poza tym pasty do zębów przeznaczone dla psów wzbogacone są substancjami smakowymi, dzięki czemu nasi pupile zwykle nie wzbraniają się przed zabiegami higienicznymi o aromacie kurczaka, wątróbki lub ryby. Odpowiedni preparat nakładamy palcem, starając się rozprowadzić go po zębach, dziąsłach i policzkach.

Krok 3.

Kiedy pies pozna już smak pasty, możemy próbować stosować ją na specjalnej nakładce lub gaziku nawiniętym na palec i postarać się rozprowadzić preparat po zewnętrznej stronie wszystkich zębów.

Krok 4.

Kiedy zwierzę zaakceptuje nakładkę lub gazik, próbujemy zastosować szczoteczkę do zębów. Jako pierwszą zalecam szczoteczkę przeznaczoną dla dzieci. Ma ona małą główkę, miękkie włosie oraz gumowe zabezpieczenia, które chronią naszego pupila przed drobnymi urazami dziąseł i policzków. Na początku czyścimy przednie zęby, czyli siekacze i kły, a następnie przechodzimy do zębów przedtrzonowych i trzonowych. Początkowo skupiamy się na zewnętrznej powierzchni zębów zwanej policzkową. Zanim zwierzę nie przyzwyczai się do mycia powierzchni łatwiej dostępnych (czyli zewnętrznych), nie zalecam szczotkowania zębów od strony podniebienia i języka.

Krok 5.

W kolejnym etapie możemy spróbować użyć specjalnej szczoteczki weterynaryjnej z podwójną główką. Jej zaletą jest jednoczesne szczotkowanie policzkowej i podniebiennej/językowej powierzchni zębów.

Rytuał szczotkowania zębów

Szczotkowanie zębów powinno wykonywać się codziennie, najlepiej o tej samej porze, krótko przed snem. Pamiętajmy także, że wiele zależy od naszego nastawienia, z jakim podchodzimy do zabiegu szczotkowania zębów. Im bardziej będziemy zrelaksowani i nie poddamy się irytacji spowodowanej ewentualnymi niepowodzeniami na początku, tym łatwiej będzie przekonać zwierzę do współpracy na dalszych etapach.

Higiena pasywna

Poza codziennymi zabiegami szczotkowania zębów warto sięgnąć po jedną z form tzw. higieny pasywnej, czyli: zabawę z gryzakami, podawanie przekąsek i karm wspomagających zdrowie jamy ustnej, których kształt i odpowiednio dobrana wielkość stymulują gryzienie i, tym samym, wspomagają oczyszczanie zębów.

Rola wizyt u lekarza weterynarii w higienie jamy ustnej

Okres pierwszych szczepień szczenięcia jest najlepszym czasem na budowanie relacji opiekun–pacjent–lekarz. To również idealny moment, by skontrolować uzębienie mleczne malucha, oswoić go z lekarzem weterynarii i stopniowo przyzwyczajać do dotyku w obrębie pyszczka, co będzie także doskonałym wprowadzeniem do nauki mycia zębów. Dzięki późniejszym regularnym kontrolom możemy reagować w porę i w łatwy sposób unikać rozwoju chorób jamy ustnej, które bywają nie tylko źródłem bólu i dyskomfortu, ale i negatywnie wpływają na cały organizm zwierzęcia.

Konsekwencje braku higieny jamy ustnej

Zarówno u ludzi, jak i zwierząt brak higieny jamy ustnej prowadzi do rozwoju poważnych chorób nie tylko zębów oraz przyzębia, ale także takich narządów jak: nerki, wątroba czy serce. Statystyki wskazują, że ok. 80% psów w wieku powyżej 2 lat wymaga interwencji stomatologa. Dlatego nie bądźmy obojętni i udajmy się do lekarza weterynarii, gdy:

– u naszego zwierzęcia występują złogi kamienia nazębnego lub zaczerwienienie dziąseł,

– wyczuwamy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej naszego podopiecznego,

– obserwujemy: apatię i posmutnienie naszego pupila, brak zainteresowania zabawą, brak apetytu lub ocieranie pyszczka o różne przedmioty.

Wszystkie wymienione objawy mogą wskazywać na poważny problem w pyszczku Twojego pupila
i wymagają interwencji lekarza weterynarii.

Tekst autorstwa lek. wet. Emilii Klim, specjalizującej się w stomatologii weterynaryjnej.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie