Kategoria: Opieka

Co robić, gdy pies zbyt dużo szczeka?

WARTO WIEDZIEĆ, ŻE...

  • Szczekanie jest naturalnym zachowaniem psa, jednak w pewnych przypadkach może przekształcić się w uciążliwy dla otoczenia problem, a czasem również niebezpieczne zaburzenie.
  • Przyczyny nadmiernego szczekania to: brak możliwości realizowania naturalnych instynktów, niewłaściwe relacje z opiekunami, nadpobudliwość, nadmiar energii, brak kontroli emocji albo obecność czegoś niepokojącego w najbliższym otoczeniu psa.
  • Problem nadmiernego szczekania pupila powinniśmy rozwiązać od razu.
  • Poszukując sposobu poradzenia sobie z nadmiernie szczekającym pupilem, zawsze powinno się poznać przyczynę niewłaściwego zachowania psa.
  • Gdy Twój pupil zbyt dużo szczeka, dobrym rozwiązaniem jest szkolenie pod okiem doświadczonego trenera psów.

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie jest naturalnym zachowaniem psa, jednak w pewnych przypadkach może przekształcić się w uciążliwy dla otoczenia problem, a czasem również niebezpieczne zaburzenie. Nadmierne szczekanie może mieć niekorzystny wpływ na najbliższe otoczenie. Niejednokrotnie powoduje przerywany sen, zmęczenie, frustrację, a także zdenerwowanie sąsiadów. Czworonogi mogą szczekać z wielu powodów – z nudy, tęsknoty, strachu, radości, chęci zwrócenia na siebie uwagi czy obrony terytorium. Do podstawowych przyczyn nadmiernego szczekania zalicza się: brak możliwości realizowania naturalnych instynktów, niewłaściwe relacje z opiekunami, nadpobudliwość, nadmiar energii, brak kontroli emocji, czy obecność w najbliższym otoczeniu psa elementu, który niepokoi czworonoga.

Kiedy szczekanie staje się problemem?

Kiedy uważamy, że nasz pies nadmiernie szczeka, należy natychmiast zająć się tym. Wiele osób tłumaczy sobie, że pies szczeka, gdyż „broni rodziny” lub „broni domu”. Ma to jednak uzasadnienie tylko wtedy, gdy kontrolujemy zachowanie czworonoga, tzn. pies przestaje szczekać, gdy jest o to poproszony. Pamiętajmy także, że nadmiernie szczekający pupil często wpada w tarapaty, gdyż inne psy mogą chcieć korygować jego zachowanie, co staje się przyczyną niebezpiecznych dla obu stron konfrontacji. Długie i intensywne szczekanie może także prowadzić do chorób gardła i krtani, które znacząco obniżają komfort życia psa. Należy zdawać sobie sprawę, że zlekceważenie problemu nie poprawi sytuacji, a jedynie spowoduje utrwalenie się niewłaściwych reakcji. Z kolei nieumiejętne korygowanie psiego zachowania jest nie tylko nieskuteczne, ale może wręcz pogłębić problem.

Jak poradzić sobie z problemem nadmiernego szczekania?

Na początku powinniśmy ustalić powody niepożądanego zachowania psa. Być może jego naturalne potrzeby nie są na co dzień zaspokajane i zwierzę w ten sposób okazuje frustrację. Zastanów się, czy Twój pies ma poczucie bezpieczeństwa, odpowiednią dawkę ruchu i stymulacji umysłowej, towarzystwo oraz właściwy pokarm. „Spróbuj przeorganizować życie swojego pupila, by zagwarantować mu jak najwięcej ruchu i codziennych atrakcji, pomagających w realizacji jego instynktów. Bardzo ważne jest także wzmocnienie relacji opiekuna z psem i zajęcie się jego właściwym wychowaniem” – radzi trener psów Łukasz Wacławski. Jeśli nie wiesz, co powinieneś w tym celu zrobić, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą oraz szkolenie i praca z zakresu posłuszeństwa zwierzęcia. Doświadczony trener psów poradzi sobie nawet z najtrudniejszym przypadkiem, jeśli opiekun zwierzęcia będzie z nim współpracował. Tylko takie obopólne działanie pozwala odbudować pozytywną więź między psem a człowiekiem oraz gwarantuje możliwość zaspokojenia naturalnych psich potrzeb.

Zobacz więcej na temat

Sprawdź pozostałe kategorie